• انتشار: ۳۱ حمل ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۴۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 57072
پرینت
جلسۀ کابینه به ریاست رئیس جمهور غنی برگزار شد

خروج نیروهای امریکایی به معنای قطع روابط آنها نیست

جلسۀ کابینه تحت ریاست محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان عصر روز گذشته با اشتراک اعضای کابینه و والیان کشور از طریق ویدیوکنفرانس، در ارگ برگزار شد.

در این جلسه، ابتدا رئیس جمهور وزارت صنعت و تجارت را جهت تشویق و انسجام سکتور خصوصی به منظور کمک و مساعدت برای فقرا و مساکین در ماه پر برکت رمضان، توظیف کرد.

همچنان طرح رادیو تلویزیون ملی مبنی بر تدویر برنامه تلویزیونی زیگنال (سنجش) به عنوان مصاحبه های ویژه و اختصاصی با مقام عالی ریاست جمهوری، وزرا، روسای ادارات واحد بودجوی و والیان مورد استقبال قرار گرفت و بر همکاری اعضای کابینه در این زمینه، تاکید شد.

در مورد نشست قلب آسیا در کشور دوست تاجیکستان و اهمیت گسترش همکاری‌های متقابل افغانستان و تاجیکستان نیز معلوماتی ارائه شد و ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری غرض تعقیب تعهدات مندرج اعلامیه نشست متذکره و سایر معاهدات دو جانبه، توظیف گردید.

در مورد تصمیم اخیر رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا مبنی بر خروج نیروهای آن کشور تا ماه سپتامبر سال روان هم صحبت شد و تاکید صورت گرفت بیرون شدن نیروهای امریکایی به معنای قطع مناسبات دو کشور نبوده بلکه فصل جدید از روابط و همکاری ها میان دو کشور میباشد و همچنان در مورد اجرایی و الزامی بودن قراردادها و معاهدات دوجانبه و چند جانبه دو کشور بعد از خروج نیروهای امریکایی، معلومات ارائه گردید.

به همین ترتیب در مورد آمادگی قبلی دولت در خصوص خروج نیروهای امریکایی از کشور با توانمند سازی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در جهت دفاع مستقلانه از کشور و در رابطه به حرام دانستن جنگ در افغانستان توسط علمای کشورهای اسلامی معلومات ارائه گردید و بر تدویر لویه جرگه مبنی بر درخواست بی‌طرفی دایمی افغانستان بعد از خروج نیروهای خارجی، تاکید صورت گرفت.

همچنان وزیر معادن و پترولیم در مورد پروسه تکمیل شدن داوطلبی سمنت جبل السراج و برنده آن (کنسرسیوم سمنت جبل السراج) که در آن ۱۷۰ میلیون دالر سرمایه گذاری میگردد و سالانه بیش از ۱۰ میلیون تن سمنت خشک تولید خواهد داشت و پیشنهاد اعطای قرارداد معدنکاری و تولید آن را به کابینه ارائه کرد که مورد تصویب قرار گرفت.

کابینه طرح مقرره تنظیم سفرهای رسمی را با یک سلسله تغییرات و طرح مقرره مساعدت مالی صحی برای منسوبین ادارات دولتی را با یک سلسله تغییرات، مورد تصویب قرار داد.

همچنان کابینه، طرح تعدیل ماده سی و پنجم قانون مالیه بر ارزش افزوده و تقاضای وزارت معادن و پترولیم مبنی بر منظوری اعلان (۲۰) ساحه به عنوان ساحات معدنکاری به مقیاس بزرگ و کوچک و گزارش بررسی مجدد ساحات تحت استملاک بند شاه و عروس و تصویب استملاک ساحات مذکور را تایید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.