• انتشار: ۱ جدی ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۳:۱۹
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31077
پرینت
لیندسی گراهام سناتور امریکایی

خروج نظامیان امریکایی از افغانستان برای آمریکا زیانبار است

لیندسی گراهام سناتور برجسته امریکایی تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا را برخروج نیروی نظامی این کشور از افغانستان را اشتباه و زیانبار خواند.

به گزارش رها، سناتور لیندسی گراهام، یکی از چهره‌های برجسته حزب جمهوری‌خواه آمریکا در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از افغانستان با ابراز نگرانی از این تصمیم آن را برای منافع و امنیت آمریکا زیان‌بار خوانده است.

این سناتور پر نفوذ آمریکا خواستار نشست فوری سنای آمریکا در این باره شده است.

آقای گراهام گفت در این نشست باید جیمز متیس، وزیر دفاع مستعفی آمریکا نیز حضور داشته باشد. آقای متیس به دلیل اختلاف دیدگاه با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیروز از سمتش استعفا داد.

در این نشست قرار است سناتورهای آمریکایی درباره دلایل برنامه خروج حدود ۵ هزار سرباز آمریکایی از افغانستان از مسئولان دولت آقای ترامپ توضیح بخواهند.

آقای گراهام با اشاره به حضور گروه موسوم به دولت اسلامی( داعش) در افغانستان گفته “فکر نمی‌کند که کسی جرأت کند و بگوید که این گروه در افغانستان شکست خورده است.”

او معتقد است که گروه داعش در افغانستان نسبت به سال گذشته “قدرتمندتر” شده است و “برای من آشکاراست که آنان برای حمله به داخل آمریکا برنامه دارند.”

این سناتور آمریکایی گفته که کاهش قدرت نظامی آمریکا در افغانستان این کشور را “متلاشی” خواهد کرد و حفظ منافع آمریکا با “قربانی‌های بیشتر رو برو خواهد شد.”

نانسی پلوسی، عضو ارشد حزب دموکرات گفته است که از تصمیم استعفای وزیر دفاع به دلیل “وطن پرستی” که او داشته، تکان خورده است.

گفته می‌شود که دلیل اختلاف جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا با آقای ترامپ بر سر خروج نیروها از سوریه و افغانستان بوده است.

آقای متیس در استعفانامه خود نوشته که “آمریکا باید در مقابل کشورهایی که منافع استراتژیکشان روز به روز تنش بیشتری با آمریکا ایجاد می‌کند عزمی راسخ و رویکردی روشن داشته باشد و درحالی که کشورهایی چون چین و روسیه به دنبال پیاده کردن مدل اقتدارگرایانه خود در کشورهای جهانند آمریکا باید همه تلاش خود را برای دفاع همه جانبه در این زمینه انجام دهد.”

این در حالیست که روز گذشته ارگ ریاست جمهوری افغانستان به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان واکنش نشان داده و گفته است که خروج نیروهای خارجی بر روند تأمین امنیت افغانستان تأثیر نخواهد داشت.

در خبرنامه‌ ارگ ریاست جمهوری گفته شده که این نگرانی در سال ۲۰۱۴ “به شدت بیشتری” مطرح بود و در آن زمان تحلیل این بود که با خروج بیش از صدهزار نیروی خارجی “افغانستان به دست شورشیان خواهد افتاد.”

در این خبرنامه تأکید شده که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان این تحلیل را “غلط ثابت کردند” و از تمامیت ارضی و مردم افغانستان به شجاعت دفاع کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.