• انتشار: 2 فوریه 2019
  • ساعت: 15:10
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 31949
پرینت
محمد عمر داود زی در گفتگو با سی ان ان

خروج عجولانه نیروهای امریکایی با عث تشدید خشونت‌ها می شود

محمد عمر داود زی رئیس دار الانشای شورای عالی صلح می گوید که در صورت خروج عجولانه نیروهای امریکایی ار افغانستان خشونت ها تشدید خواهد شد.

به گزارش رها، محمدعمر داود زی، نماینده ویژه رئیس جمهور و رئیس دارالانشای شورای عالی صلح می‌گوید که در صورت خروج زود هنگام نیروهای امریکایی از افغانستان، دامنۀ خشونت‌ها درین کشور گسترش خواهد یافت.

داود زی روز گذشته جمعه (۱۲دلو) در گفتگو با شبکۀ تلویزیونی  CNNگفته است که:«اگر این نیروها بدون در نظرداشت یک جدول زمانی از افغانستان بیرون شوند، خلای بوجود خواهد آمد که در نتیجۀ آن خشونت‌ها تشدید شده خونریزی بیشتر صورت خواهد گرفت.»

آقای داود زی افزوده است که تا هنوز روی خروج این نیروها از افغانستان به گونۀ کامل توافق نشده‌است.

این درحالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده، روز جمعه (۱۲ دلو) در گفتگو با خبرنگاران، افزوده است که افغانستان پس از هژده سال جنگ، برای نخستین بار گواه گفتگوهای صلح است. او تأکید کرده است که اگر این گفتگوها به بار بنشیند نیروهای امریکایی افغانستان را ترک خواهند کرد.

دونالد ترامپ گفته است: «شما می‌بینید که چه جریان دارد و من برای‍‌تان گفته نمی‌توانم که این یک تضمین است؛ زیرا ما نزدیک به ۱۹ سال است که در افغانستان هستیم و برای نخستین بار آن‌ها در مورد رسیدن به یک توافق گفتگو می‌کنند و اگر این کار شود، ما مردم خودرا دوباره به خانه می‌آوریم. خواهیم دید که چه رخ می‌دهد، اما آن‌ها برای نخستین بار در مذاکراتِ بسیار جدی دخیل اند، برای آن یک دلیل وجود دارد، بدین لحاظ فکر می‌کنم که بربنیاد یک پالیسی خارجی کار را به بسیار خوبی انجام می‌دهیم.»

ایالات متحده حدود ۱۴ هزار سرباز در افغانستان دارد که در چارچوب مأموریت پشتیبانی قاطع مصروف آموزش‌دهی، مشوره‌دهی و کمک به نیروهای امنیتی افغانستان هستند.

ترامپ در حالی بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تأکید می‌وزد که مجلس سنای ایالات متحده با پیش نویس یک طرح با تصمیم خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و سوریه به شدت مخالفت کرده‌است.

در این طرح آمده‌است که گروه‌های داعش و القاعده هنوزهم در افغانستان و سوریه فعال استند و با بیرون شدن نیروهای امریکایی امنیت ملی امریکا تهدید خواهد شد.

پیش از این، گزارش‌هایی نشر شدند که ترامپ خواهان خروج نصف نیروهای امریکایی از افغانستان است.

این در حالیست که هم سخنگوی پنتاگون و هم جنرال اسکات میلر تأکید کرده اند که تا کنون هیچ تصمیمی برای کاهش نیروها در افغانستان گرفته نشده و هیچ دستوری برای خروج نیروها از افغانستان صادر نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.