• انتشار: 14 فوریه 2016
  • ساعت: 14:15
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 7244
پرینت

خرابی راه ها در دایکندی برابر با حملات انتحاری قربانی می گیرد

مقام ها در اداره محلی دایکندی می گویند که حوادث جاده ای ناشی از خرابی سرک ها، سالانه باعث کشته و زخمی شدن ده ها تن از باشندگان این ولایت می شود.

دایکندی از ولایت های کمتر توسعه یافته در مرکز کشور است که در یک و نیم دهه گذشته به ساخت و ساز سرکهای آن توجهی صورت نگرفته است. تمامی سرک های این ولایت، “کوره راه هایی” اند که به شکل غیر معیاری و توسط خود مردم ساخته شده است.

خرابی سرک ها در دایکندی، حوادث جاده ای مانند واژگون شدن موترهای مسافربری را به شدت افزایش داده است. براساس گزارش ها، تنها در یک ماه گذشته، در نتیجه واژگون شدن موترهای مسافر بری بدلیل خرابی سرکها، دست کم ۱۰ نفر کشته و زخمی شده اند.

حبیب الله رادمنش معاون والی دایکندی به خبرگزاری رها گفت که از اوایل سال جاری تاکنون بیشتر از ۵۰ باشنده این ولایت در نتیجه حوادث ترافیکی کشته و نزدیک به ۸۰ تن دیگر زخمی شده اند.

آقای رادمنش افزود که تلفات رویدادهای ترافیکی در دایکندی اگر بیشتر از حملات انتحاری در مناطق ناامن نباشد، کمتر از آن نیست.

او با انتقاد از وزارت فواید عامه گفت که این وزارت تا کنون هیچ توجهی به ساخت و ساز سرک های این ولایت نکرده است: در سال آینده نیز آمار تلفات رویداد های ترافیکی در دایکندی پایین نخواهد آمد، زیرا هیچ برنامه ای برای آسفالت کردن یا حداقل ترمیم سرک های خراب این ولایت در نظر گرفته نشده است.

آمار تکان دهنده معلولان

در همین حال مهدی مدبر از فعالان مدنی دایکندی به خبرگزاری رها گفت که رویدادهای ترافیکی برعلاوه اینکه سالانه ده ها تن از باشندگان این ولایت را به کام مرگ می فرسنتد، باعث معلول شدن ده ها تن از آنها نیز می شوند.

آقای مدبر می گوید، هم اکنون ده ها تن از باشندگان دایکندی که در نتیجه رویدادهای ترافیکی زخمی شده بودند به دلیل نبود مراکز درمانی معیاری و مناسب، معلول شده اند.

او افزود که برخی از قربانی ها حتی دچار بیماری های اعصاب شده اند.

به گفته این فعال مدنی؛ بسیاری از کسانی که در رویدادهای ترافیکی آسیب دیده اند، دچار نواقص جسمی جدی شده اند که شاید هیچگاهی قابل تداوی نباشند.

با آنکه رویداد های ترافیکی ناشی از خرابی سرک ها در تمام فصول سال در دایکندی به وقوع می پیوندد، اینک اما با فرا رسیدن فصل سرما، ریزش سنگین برف و باران، این سرک های غیرمعیاری را بیشتر از پیش تخریب کرده است که خود باعث افزایش اینگونه رویداد ها می شود.

براساس گفته های باشندگان این ولایت، اکثر دیوارهای استنادی که برای جلوگیری از واژگون شدن موترها در مسیرهای خطرناک ساخته شده بودند نیز به سبب اینکه معیارهای ساخت و ساز در اعمار آنها در نظر گرفته نشده اند، در نتیجه ریزش برف و باران فرو ریخته اند.

باشندگان و فعالان مدنی دایکندی بارها به عدم توجه دولت به ساخت و ساز سرک های این ولایت اعتراض کرده اند، اما  دولت تا کنون توجهی در این زمینه نکرده است.

با این وجود آنان تا چندی پیش نیز به اعتراضات خود ادامه دادند و در آخرین مورد، چند روز پیش در اعتراض به بی توجهی دولت مرکزی به ساخت و سازهای سرک های غیر معیاری این ولایت و نیز بی توجهی اداره محلی به ترمیم این سرک ها، یک پل تکه ای/ پارچه ای را در مرکز این ولایت، به شکل نمادین افتتاح کردند.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.