• انتشار: 4 سپتامبر 2018
  • ساعت: 16:07
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 29056
پرینت

«خبر مرگ» حقانی تروریست تایید شد!

 پس از انتشار اعلامیه طالبان مبنی بر تأیید مرگ جلال الدین حقانی؛ بنیانگذار شبکه تروریستی حقانی و از چهره های شاخص شورای رهبری طالبان، کارشناسان می گویند که او نزدیک ترین شخص به آی اس آی پاکستان بود.

به باور آنها مرگ او سال‌ها پیش اتفاق افتاده؛ ولی طالبان اکنون اقدام به افشای آن کرده اند.

وحید مژده؛ آگاه مسایل سیاسی که رویدادهای مربوط به طالبان را از نزدیک دنبال می‌کند گفت: مولوی جلال الدین حقانی پس از سال ۲۰۰۵ دیگر به کار طالبان دخالت نداشت. او در آن زمان مریض بود و نمی توانست کار کند.

آقای مژده افزود: جلال الدین حقانی در جهاد افغانستان «نقش مهمی» داشت.

به گفته این ناظران مسایل طالبان، در زمان سلطه رژیم طالبان بر افغانستان، مولوی حقانی، وزیر سرحدات بود و در آن زمان کشمکش های زیادی روی مسائل سرحدات با پاکستان وجود داشت.

این آگاه مسایل سیاسی افزود: گفته هایی وجود دارد که مولوی جلال الدین حقانی با آی اس آی رابطه داشت.

به باور وی، شرایط دوران جهاد فرق می کرد و مولوی حقانی پس از بازگشت طالبان به جنگ، نقشی نداشت؛ چون مریض بود.

مژده می گوید: مولوی حقانی در جنگ با جبهه شمال نیز دست داشت. افراد آقای حقانی در کابل و دیگر جبهات نیز حضور داشتند.

به باور وی، مولوی حقانی «شخصی تاثیرگذار» در تصامیم طالبان نبوده است؛ در آن زمان کسانی بیشتر مطرح بودند که از آغاز تحریک با طالبان بودند.

اسدالله ولوالجی؛ دیگر آگاه مسایل سیاسی نیز گفت: جلال الدین حقانی نزدیک ترین فرد به آی اس آی پاکستان بود و هنگامی که جهاد به پیروزی رسید و حکومت دکتر نجیب الله سقوط کرد، او چندین بار با عبدالعلی مزاری و احمدشاه مسعود دیدار کرد. آقای ولوالجی افزود: حقانی در دیدار با بعضی از رهبران، به هدف یکجا شدن مجاهدین و ساختن یک حکومت جدید بود و می خواست جنگ میان تنظیمی از بین برود.

آقای ولوالجی گفت: حقانی زمانی که در خوست وسائل و تجهیزات به دستش افتاد آنها ار از بین برد. همچنین تعداد زیادی از سلاح های ثقیله دولتی را به پاکستان انتقال داد.

او اضافه کرد: بیشترین حملاتی که در کابل صورت می‌گیرد سازماندهی آن توسط پسر جلال الدین حقانی یعنی سراج الدین حقانی می شود؛ حتی امریکایی ها یک مستند درباره کارکردهای پسر حقانی به نشر رسانده اند.

این آگاه مسایل سیاسی خاطرنشان ساخت: سراج الدین حقانی پسر جلال الدین حقانی فعلاً یک گروه دارد که نزدیک به طالبان است و دست به کارهایی می زند که نباید بزند.

در همین حال، جاوید کوهستانی؛ کارشناس مسایل نظامی هم گفت: جلال الدین حقانی از ده سال پسین در افغانستان نقش و فعالیت سازمان یافته نداشته است. شخصی پیر و مریض بوده و احتمالاً مرگ جلال الدین حقانی سال های پسین اتفاق افتاده و آنها اکنون این قضیه را افشا کرده اند.

آقای کوهستانی افزود: از سال ۲۰۰۷ به بعد رهبری این شبکه را سراج الدین حقانی که به نام «خلیفه صاحب» یاد می شود – یعنی جانشین پدرش- به توصیه پدر و خانواده اش فعالیت می‌کند.

او اضافه کرد: جلال الدین حقانی رابطه تنگاتنگی با عرب ها داشت.

خانم حقانی یک عرب اماراتی بود. همچنین تمام شبکه های تروریستی دیگر رابطه نزدیکی با آقای حقانی داشتند.

جاوید کوهستانی خاطرنشان ساخت: جلال الدین حقانی و مولوی محمد یونس خالص کسی که از شرق افغانستان بود، هردو از رهبران پرنفوذ و افراطی گذشته بوده اند.

اینها پس از ۱۱ سپتامبر در جهاد و مبارزه مسلحانه به نفع طالبان کار کردند و خود اینها نقش رهبری کننده نداشته اند.

آوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.