اجتماعیامنیت و جرایم

“خبرنگاری؛ شغلی که با خطرات مرگبار در افغانستان مواجه است”  

گزارش مرکز خبرنگاران افغانستان می نویسد “شمار خشونت ها علیه خبرنگاران در حال افزایش است. تنها در سال ۱۳۹۴، ۱۹۱ مورد خشونت، تهدید، ترساندن و توهین علیه خبرنگاران در کشور ثبت شد. این درحالیست که سال ۱۳۹۳، ۱۰۳ مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت گردیده بود.”

این گزارش می افزاید که این آمار شامل، کشته شدن ۱۰ خبرنگار، زخمی شدن ۲۲ تن و لت کوب شدن ۲۴ خبرنگار می باشد.

گزارش مرکز خبرنگاران افغانستان ۴۳ درصد خشونت ها علیه خبرنگاران را وابسته به خشونت های اعمال شده از سوی مقامات دولتی و نظامی کشور می داند، و شورشیان طالبان را مسئول ۵۳ درصد این خشونت ها اعلام می کند.

براساس گزارش، قربانیان امنیتی شامل حمله انتحاری گروه طالبان به مینی بوس حامل کارمندان تلویزیون طلوع نیز می شود که در این حادثه ۷ تن از کارمندان این رسانه جان سپردند.

گزارش همچنین علاوه می کند که خبرنگاران در افغانستان در سال های اخیر با تهدیدها و خشونت های رو به افزایش از سوی چهره های دولتی و غیر دولتی کشور مواجه بوده اند.

این گزارش می نویسد که خبرنگاران در افغانستان در رابطه با نشر گزارش هایی از فساد، غصب زمین، خشونت علیه زنان و سوء استفاده های حقوق بشری همواره مورد تهدید و خشونت قرار گرفته اند.

گزارش مرکز خبرنگاران همچنین می نویسد تا زمانی که دولت افغانستان و شورشیان به خبرنگاران اجازه ندهند که بدون بیم و ترس از امنیت به حرفه خود بپردازند، آزادی رسانه های کشور نیز قربانی خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا