• انتشار: ۹ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲۳:۵۲
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 30180
پرینت
دادستان ترکیه

خاشقجی پس از ورود به کنسولگری عربستان خفه شده بود

دادستان ترکیه گفته است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، به محض ورود به کنسولگری عربستان در استانبول خفه و پس از قتل تکه تکه شده است.

به گزارش رها، عرفان فیضان، دادستان کل ترکیه گفته است کسانی با قصد قبلی به محض ورود آقای خاشقجی به ساختمان کنسولگری عربستان او را خفه کرده‌اند. هنوز در مورد سرنوشت جسد خبری در دست نیست. با این تأیید رسمی، پروندۀ خاشقجی وارد مرحلۀ تازه‌ای می‌شود. این نخستین بیانیه رسمی ترکیه در تأیید عمدی بودن قتل آقای خاشقجی و قطعه قطعه شدن بدن اوست.
اطلاعیۀ رسمی دادستان کل ترکیه بعد از ظهر امروز چهارشنبه۹ عقرب/ ٣١ اکتبر، چند ساعت بعد از آن منتشر شد که دادستان عربستان سعودی خاک ترکیه را ترک کرد.
دادسرای ترکیه اعلام کرد که ناچار به انتشار بخشی از نتایج تحقیقات شده، زیرا متأسفانه سفر دادستان عربستان به استانبول هیچ نتیجه و پیامد ملموسی نداشته است.
صبح همین روز، مطبوعات ترک نزدیک به رجب طیب اردوغان نوشته‌ بودند که هدف دادستان سعودی، لاپوشانی و دستکاری پرونده به قصد نجات دادن محمد بن سلمان از اتهامات است.
آقای خاشقجی دوم اکتبر برای کارهای اداری مربوط به ازدواج مجددش وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد و تا مدت‌ها از او خبری نبود تا پس از دوهفته انکار بالاخره عربستان تأیید کرد که او کشته شده است.
دادستان پرونده آقای خاشقجی در بیانیه‌ای گفته است این قتل، عمدی بوده و بدن آقای خاشقجی مدت کوتاهی پس از قتل قطعه قطعه شده است.
در رسانه‌های ترکیه، جزئیاتی از این قتل افشا شده بود اما تائید چنین جزئیاتی از زبان مقام‌های ترک نشان می‌دهد آنها از همکاری مقام‌های عربستان سعودی ناامید شده‌اند.
جسد آقای خاشقجی تا کنون کشف نشده است. عربستان نیروهای “خودسر” را مقصر دانسته است.
این برای اولین بار است که دادستان ترکیه جزئیات قتل آقای خاشقجی را به طور علنی اعلام می‌کند.
پس از دوهفته انکار عربستان سرانجام پذیرفت که که آقای خاشقجی در کنسولگری کشته شده و در نهایت دادستان این کشور گفت این قتل، “عمدا و از پیش برنامه‌ریزی” شده بوده است.
عربستان گفته است ۱۸ نفر را در این ارتباط بازداشت شده‌اند. دو مقام بلندپایه از جمله احمد العسیری، معاون سازمان اطلاعات و سعود القحطانی، از دستیاران محمد بن سلمان برکنار شده‌اند. البته گفته شده این دو در سمت‌های دیگری به کار گرفته شده‌اند.
عربستان سعودی هر نوع ارتباط میان قتل آقای خاشقجی و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را رد می‌کند و مدعی است این “نیروهای خودسر” بوده‌اند که آقای خاشقجی را کشته‌اند.
این در حالی است که عربستان پس از دوهفته انکار و بی اطلاعی از سرنوشت خاشقجی اول اعلام کرد که آقای خاشقجی در اثر مشاجره کشته شده است و بعدا قتل را به گردن افراد خود سر انداخت.
آقای خاشقجی از منتقدان جدی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.