- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

اگر حکومت به پدیده گروگان گیری توجه نکند، دست به اعتراضات گسترده می زنیم

امروز (پنجشنبه) نیز ده ها تن از فعالان مدنی گردهم آمدند و به دولت هشدار دادند که اگر با این “پدیده شوم” مبارزه نکند، دست به اعتراض های گسترده خواهند زد.

احمد ذکی، از فعالان مدنی در این گردهمایی گفت که با وجود مصرف ۶۰ درصد بودجه ملی، در بخش امنیتی، متاسفانه هنوز هم ناامنی از بزرگترین چالش های فراروی مردم به شمار می‏آید.

آقای ذکی افزود که متاسفانه ما باید هر روز شاهد گروگان شدن عزیزان خود در شاهراه ها باشیم، در حالیکه حکومت هیچ توجه‏ی در این قسمت نکرده است.

او تاکید کرد که دولت باید نیروهای امنیتی کشور را در جنگ با تروریستان طالب دست باز بدارد، تا آنان بتوانند در نابودی دشمن اقدام جدی را روی دست بگیرند.

این فعال مدنی، با بیان اینکه گروگانگیری نقض صریح حقوق بشر است، از کمیسیون حقوق بشر خواست تا در این زمینه موضع گیری کند.

این در حالی است که هفته گذشته، افراد مسلح منسوب به گروه طالبان چندین بس مسافر بری را در شاهراه های شمال و غرب کشور متوقف و بعد از شناسایی تعدادی از مسافران را با خود بردند.

طالبان بعد از گروگان گیری مسافران شماری زیادی آنان را در کندز و غزنی به گونه فجیعانه ای به شهادت رسانیدند و هنوز هم تعدادی دیگری در چنگ این گروه می‏باشد.

فعالان مدنی هم‏چنان همدردی خود را با فامیل های شهدای حوادث گروگانگیری اعلام کرده یاد آور شدند که آنان تنها نیستند و ما برای دادخواهی تا آخر در کنار آنان می‏ایستیم.

این فعالان مدنی با صدور اعلامیه ای از شورای امنیت ملی خواسته تا در ایجاد هماهنگی میان سه نهاد دفاعی و امنیتی کشور توجه جدی کند.

در اعلامیه فعالان مدنی هم‏چنان آمده است که مسوولین حکومت وحدت ملی باید در قسمت شناسایی و محاکمه حامیان گروه طالبان در درون حکومت اقدام عملی و جدی  را روی دست گیرد.