• انتشار: 19 فوریه 2020
  • ساعت: 01:52
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 41722
پرینت
عبدالله عبدالله نتیجه انتخابات را نپذیرفت

حکومت همه شمول را تشکیل می دهیم

آقای عبدالله شام سه شنبه ۱۸ فبروری (۲۹ دلو) ساعاتی پس از اعلام نتیجه انتخابات گفت تیم ثبات و همگرایی بر اساس آرای شفاف و بایومتریک پیروز است

عبدالله عبدالله، رییس اجراییۀ حکومت وحدت ملی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری، نتیجه انتخابات را دزدی دزدی در انتخابات، کودتا علیه مردم سالاری و خیانت بر ارادۀ مردم” خواند و گفت آن را از “اساس غیرقانونی” می‌داند.

آقای عبدالله شام سه شنبه ۱۸ فبروری (۲۹ دلو) ساعاتی پس از اعلام نتیجه انتخابات گفت تیم ثبات و همگرایی بر اساس آرای شفاف و بایومتریک پیروز است.

او گفت: «ما پیروزی خود را اعلام می‌کنیم، ما حکومت همه شمول را تشکیل می‌دهیم.»

با اینحال آقای عبدالله نگفت که حکومت همه شمول را در کجا و چی زمانی تشکیل خواهد داد.

ساعاتی پیشتر از سخنرانی آقای عبدالله، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت آقای غنی با گرفتن ۹۲۳۵۹۲رای که ۵۰.۶۴ درصد مجموع آرا را تشکیل می‌دهد، برنده انتخابات شد.

بر اساس نتایج این کمیسیون، آقای عبدالله برندۀ ۷۲۰۸۴۱ رای ۳۹.۵۲ درصد مجموع آرا شده است.

آقای عبدالله تصامیم کمیسیون های انتخاباتی را در پیوند با ۳۰۰ هزار رای جنجالی غیرقانونی خواند و گفت: «آنانیکه در کمیسیون‌ها در برابر پول، تطمیع و یا هر شرایط دیگر به این پروسۀ ملی خیانت کردند، واقعاً خیانت ملی انجام دادند و فراموش مردم افغانستان نخواهد شد.»

آقای عبدالله از آنانیکه به گفتۀ وی به مردم سالاری، حقوق شهروندی و تعیین سرنوشت از طریق رای باور دارند خواست تا مانند وی این “نتیجۀ تقلبی” را نپذیرند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در تاریخ ششم میزان سال ۱۳۹۸ خورشیدی (۲۸ سپتمبر ۲۰۱۹) برگزار شد و کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در تاریخ اول جدی ۱۳۸۹ نتایج ابتدایی آن را اعلام کرد که بر اساس آن محمد اشرف غنی ۵۰.۶۴ در صد آرا و عبدالله عبدالله ۳۹.۵۲ در صد آرا را کسب کرده بودند.

تیم ثبات و همگرایی که از روز اول انتخابات خود را برندۀ انتخابات می‌خواند، اعلام نتیجه ابتدایی توسط کمیسیون انتخابات را بر خلاف “احکام صریح قانون” عنوان کرد.

پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز اعضای تیم ثبات و همگرایی آقای عبدالله هشدار داده بودند در صورت تقلب در اعلام نتایج نهایی انتخابات حکومت موازی را اعلام خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.