دیدگاه هاِتیتر یک

حکومت همه شمول به تضمین قانونی و مشارکت تمام افغان ها در سیاست نیاز دارد

تشکیل حکومت همه شمول یکی از شرایط مهم جامعه جهانی، کشورهای منطقه و حتی همسایگان افغانستان برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی می باشد و طالبان برای کسب مشروعیت بین المللی طی چند سفر اخیر خود به اروپا و قطر و برخی کشورهای همسایه تمام تلاش خود را به کار بسته اند.

امارت اسلامی برای نشان دادن عزم و اراده خود برای تشکیل دولت همه شمول چند چهره از اقوام غیر پشتون را در برخی پست های دولتی به شمول معاونت وزارت اقتصاد و برخی ریاست های شفاخانه ها جابه جا کردند.

«جامعه قلب آسیا» طی مطلبی در هفده فبروری به «خواسته های جامعه جهانی از طالبان، مشکلات افغانستان در شش ماه تسلط دوباره طالبان، تعامل کشورهای منطقه و فرا منطقه با طالبان، بحران های سخت انسانی و اقتصادی افغانستان و تشکیل حکومت همه شمول در افغانستان» پرداخته می نویسد خواسته های جهان از طالبان نباید تنها به حق آموزش زنان خلاصه شود.

 به نوشته مطلب، تشکیل دولت همه شمول به معنای چینش سمبولیک چند چهره از دیگر اقوام در بدنه حکومت نیست بلکه به معنای واقعی کلمه ایجاد یک فضای قانونی تضمین شده برای تمام افغان ها به شمول مخالفین سیاسی برای مشارکت در سیاست می باشد.

همین طور مشارکت کامل تمام افغان ها در جامعه به ویژه حق کار در تمام سطوح و حق ایفای نقش فعال در فضای جامعه مدنی می بایست در خواسته جهانی از طالبان مورد تاکید ویژه قرار گیرد.

طی شش ماهی که از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان می گذرد، یک حکومتداری عادلانه، همه شمول و موفق از امارت اسلامی مشاهده نشده و به جز سفر هیات طالبان به برخی کشورهای جهان و منطقه چیز خاصی از طالبان دیده نشده است. طالبان می بایست یک تعامل معنا دار روی تمام موضوعات با مردم افغانستان داشته باشد.

مطلب در ادامه تصمیم جو بایدن رئیس جمهور امریکا در مورد اختصاص نیمی از دارایی های بلوکه شده افغانستان به قربانیان حادثه تروریستی یازده سپتامبر را یک عمل غیر اخلاقی و خارج از عرف خوانده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا