• انتشار: 22 سپتامبر 2019
  • ساعت: 14:50
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37918
پرینت

حکومت زندانیان طالب بیشتری را آزاد می کند

وزیر دولت در امور صلح گفت حکومت افغانستان در حال بررسی پرونده زندانیان طالبان برای آزاد کردن آنان است.

این در حالی است که رئیس جمهور غنی نزدیک به دو ماه پیش فرمان رهایی نزدیک به ۹۰۰ زندانی طالبان را صادر کرده بود.

ماه گذشته نیز شماری از اعضای طالبان به دستور رئیس جمهور و به مناسبت عید فطر آزاد شدند و آقای غنی با آنها در زندان پل چرخی ملاقات کرد.

بی بی سی نوشت سلام رحیمی “وزیر دولت در امور صلح” در سخنانی که به مناسبت روز جهانی صلح در کابل برگزار شد، از بررسی‌های انجام شده روی پرونده شماری از زندانیان طالبان برای تصمیم گیری در مورد رهایی آنان خبر داد.

آقای رحیمی همچنین گفت دولت، سازوکار جدید مذاکرات صلح با گروه طالبان را آماده کرده است. وی اما جزئیات بیشتری دراین مورد ارائه نکرد.

رهایی زندانیان طالبان، از نظر این گروه بخش مهمی از روند گفتگوها برای مصالحه با دولت افغانستان عنوان شده است.

اما قطع جنگ و برقراری آتش بس از نظر کابل نخستین قدم برای قرار گرفتن نمایندگان دو طرف در پشت میز مذاکره برای صلح دانسته شده است.

محمداشرف غنی رییس جمهور نیز در یک پیام ویدیویی اعلام کرد بدون برقراری آتش‌بس گفتگوی صلحی ممکن نخواهد بود.

طالبان و نیروهای دولتی در بخش‌های مختلف افغانستان درگیری‌های شدیدی دارند.

حکومت افغانستان در حالی از فراهم شدن مقدمات برای گفتگو با طالبان سخن می‌گوید که یک هفته تا برگزاری سومین انتخابات ریاست جمهوری باقی است و برخی‌ها خواهان تاخیر آن تا حصول یک توافق صلح با طالبان بودند.

دو هفته قبل به نظر می‌رسید که طالبان حد اقل با یک طرف قضیه که ایالات متحده امریکاست، به توافقی نزدیک شده و شاید راه حلی برای مشکل امنیت و ثبات افغانستان در حال شکل گیری است. اما در دقیقه نود معادله برعکس شد و گفتگوی صلح، جای خود را به شدت گرفتن جنگ و خشونت داد.

امریکا قصد دارد نیروهای رزمی خود را از افغانستان خارج کند و برای تحقق چنین برنامه‌ای در ده نوبت با اعضای طالبان در قطر مذاکره کرد و در زمانی که قرار بود متن توافقات صلح میان طالبان و واشنگتن امضا شود، رییس جمهوری امریکا در اعتراض به یک حمله طالبان در کابل که در جریان آن یک سرباز امریکایی نیز کشته شد، برنامه دیدار با طالبان در کمپ دیوید را لغو کرد.

طالبان اما گفته‌اند آنها پس از توافق با امریکایی‌ها با آنها آتش بس خواهند کرد و آتش بس با نیروهای دولتی افغانستان “نیاز به گفتگوهای زیادی دارد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.