• انتشار: 15 اکتبر 2017
  • ساعت: 17:03
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 25081
پرینت
رئیس مجلس سنا:

حکومت زمینه تدویر جرگه تعدیل قانون اساسی را فراهم کند

رئیس مجلس سنا می گوید حکومت می بایست با برگزاری انتخابات شورای ملی و شوراهای ولسوالی زمینه تدویرلویه جرگه تعدیل قانون اساسی را فراهم کند.

این در حالی است که برخی از سناتوران برگزاری لویه جرگه عنعنوی و مخالفت با حضور خارجی ها در افغانستان را برای کشور بحران آفرین می دانند.

طرح فراخوانی لویه جرگه عنعنوی با هدف پایان دادن به معضلات و کشمکش های امنیتی و سیاسی از چندی به این سو موضوع داغ رسانه ها و حلقه های سیاسی است.

سناتوران اما دیدگاه های متفاوتی را در این خصوص مطرح می کنند: موافقان می گویند تدویر لویه جرگه عنعنوی گزینه خوبی برای پایان چالش ها می باشد اما مخالفان به این باورند که این طرح آغاز بحران و پشت پا زدن به قانون اساسی کشور می باشد.

چندی پیش حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، خواستار برگزاری لویه جرگه عنعنوی شده و تاکید کرد بود کنترل اوضاع سیاسی و امنیتی خارج از توانایی افراد و ادارات است.

وی گفت در لویه جرگه عنعنوی استراتژی جدید امریکا برای افغانستان باید مورد تحلیل و برسی قرار گیرد.

رییس مجلس سنا اما بر تقویت حکومت وحدت ملی تاکید می ورزد و می گوید حکومت باید زمینه فراخوانی لویه جرگه قانونی را فراهم سازد.

باید گفت سران حکومت وحدت ملی متعهد شده بودند که طی دوسال زمینه برگزاری لویه جرگه تعدیل قانون اساسی را فراهم می کند تا بر اساس آن نظام ریاستی به نظام صدارتی تغییر یابد.

با گذشت سه سال اکنون کوچکترین اقدامی در این راستا صورت نگرفته و موضوع برگزاری انتخابات نیز با اما و اگر های زیادی رو برو بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.