• انتشار: 16 دسامبر 2019
  • ساعت: 17:43
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 40033
پرینت
مجلس به عملیات بازداشت قیصاری واکنش نشان داد

حکومت در برخورد با زورگویان برخورد دوگانه دارد

مجلس نمایندگان در واکنش به عملیات نیروهای ویژه برای بازداشت قیصاری در شهر مزار شریف می‌گویند حکومت در برخورد با متهمان برخورد دوگانه دارد.

نمایندگان در نشست امروز دوشنبه (۲۵ قوس) ضمن نگرانی از تشدید ناآرامی‌ها در ولایت‌های مختلف کشور تاکید کردند حکومت نباید برای بازداشت یک متهم به زورگویی از توپ و تفنگ استفاده کرده و از زورگویان دیگر حمایت کند.

حمدالله بیک یک عضو مجلس با اشاره به عملیات نیروهای دولتی برای بازداشت نظام‌الدین قیصاری در شهر مزار شریف گفت: “بدون دفاع از شخصیت قیصاری، استفاده از قوه قهریه بر ضد وی غیر قابل قبول است، در حالی‌که مثل قیصاری صدها کس دیگر است که در مزار و کابل نظم عامه را برهم زده‌اند.”

آقای بیک افزود، حکومت می‌خواهد، یک ملت را در گوشه گوشه کشور سرکوب کند؛ گناه قیصاری این است که یک ازبیک است. این حمله در واقع از سوی “طوفان و اختر لوچک” بالای قیصاری انجام شود و مجلس باید این مساله را بررسی کند.

با این وجود، میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان نیز گفت، حادثه مزار شریف که از دو شب پیش آغاز شده بود؛ مایه نگرانی مردم افغانستان شده است.

آقای رحمانی با تاکید بر این‌که اگر واقعاً حکومت بر علیه افراد مجرم و زورگو اقدام می‌کند؛ چرا اختر لوچک که افراد مسلح غیرمسوول دارد و در روز روشن پول صراف‌ها را می‌دزد، اقدام نمی‌کند.

او تاکید کرد که حکومت باید قانون را یکسان تطبیق و از برخورد دوگانه خودداری کند.

رحمانی همچنین به کمیسیون امنیت داخلی مجلس وظیفه داد تا این موضوع را بررسی کند.

پولیس بلخ صبح امروز دوشنبه، پایان عملیات بر محل اقامت قیصاری را اعلام کرد و گفت که در این عملیات ۲۰ تن از افراد مربوط به قیصاری کشته و زخمی شده؛ اما خود او موفق به فرار شده است.

از سوی هم، نمایندگان هرات از افزایش ناامنی در این ولایت ابراز نگرانی کردند و خواستار برکناری عتیق الله امرخیل فرمانده پولیس این ولایت شدند.

حبیب الرحمن پدرام یکی از نمایندگان هرات گفت: “از چند ماه به این طرف هر روز در هرات ترور و یا یک حادثه تلخ که چند خانواده را به گلم غم می‌نشاند، به وقوع می‌پیوندد. در پنج روز گذشته هفت نفر اختطاف شده؛ هر روز ولسوالی‌های بیشتری به کام طالبان می‌رود؛ اما هیچ اقدامی از سوی مقام‌های مسوول محلی و مرکزی صورت نمی‌گیرد.”

آقای پدرام افزود که امین‌الله امرخیل فرمانده پولیس هرات توان تامین امنیت این ولایت را ندارد و هشدار داد که اگر از این سمت برکنار نشود، مردم هرات خود تصمیم گرفته و او را رخصت خواهند کرد.

از سوی دیگر، ذبیح الله عتیق نماینده مردم بدخشان نیز از گسترش ناامنی در منطقه دروازه‌های به ویژه ولسوالی نُسی این ولایت ابراز نگرانی کرد و گفت که از دو ماه به این طرف بیش از ۲۰ نیروی امنیتی در این ولسوالی کشته شده‌اند.

سید احمد سیلاب نماینده مردم قندهار در مجلس هم از اخاذی پولیس در مسیر شاهراه‌ کابل- قندهار، فراه و هلمند انتقاد کرد و گفت که بعد از چند روز بهبودی، هم اکنون بار دیگر برخی پاسگاه‌های مشخص پولیس در مسیر این شاهراه‌ها رانندگان را به شکل “وحشیانه ضرب و شتم کرده و از آنان پول درخواست می‌کنند.

با این وجود، میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان به کمیسیون امنیت داخلی این مجلس هدایت داد تا مسوولان امنیتی را در خصوص افزایش ناامنی‌ها در هرات و مسیرشاهراه‌های کشور استجواب کرده و نگرانی‌های نمایندگان را با آنان شریک سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.