• انتشار: 20 فوریه 2016
  • ساعت: 14:34
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 7419
پرینت

حکومت به زراعت توجه بیشتر می کند/ سال آینده ۲۱ بند آب ساخته می شود

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کشور می گوید که تولیدات زراعتی در ثبات کشور نقش مهمی را دارد و دولت مکلف است با کشاورزان همکاری کند.

آقای غنی امروز شنبه در نشست “ترویج و انکشاف زراعتی” سخنرانی کرد، افزود: زراعت در دهه های گذشته مورد توجه حکومت نبوده و حال نیز تولیدات داخلی ما بسیار اندک است.

رئیس جمهوری از تمامی وزارت های مربوط خواست که تلاش های لازم برای عملی کردن و انکشاف زراعت روی دست بگیرند که اعمار ۲۱ بند آب گردان بخشی از این تلاش هاست.

این در حالی است که دو روز پیش وزیر زراعت و انکشاف دهات برای افتتاح و بازگشایی چندین پروژه زراعتی به ولایت های جنوبی سفر کرده بود.

قبل از این نیز مقام های وزارت زراعت گفته بودند که برنامه هایی را روی دست گرفته ایم که تا سال ۲۰۲۰ در عرصه گندم به خودکفایی برسیم.

از سویی اکثر کشاورزان از نبود امکانات، آب، مواد کیمیاوی، بذرهای اصلاح و غضب زمین های زراعتی برای احداث ساختمان شکایت دارند.

رئیس جمهوری در نشست امروز خود به کشاورزان تعهد داد که مانع غصب زمین هایشان شود و از طریق برنامه همبستگی ملی مشکل های کشاورزان را بررسی کنند.

او همچنان به وزارت زراعت دستور داد، تا در عرصه ترویج زراعت در روستا ها تلاش نماید و کشاورزان را با روند زراعت مدرن آشنا سازد.

قابل ذکر است که در حال حاضر  سالانه به ارزش ۲٫۵ میلیارد دالر محصول زراعتی از کشورهای دیگر وارد می شود و حدود هشت میلیون تن در سراسر کشور به کمک های غذایی جامعه جهانی نیازمند است و اکثریت این افراد را روستا نشینان تشکیل می دهند.

صادرات ۶۰۰ تن میوه تازه در روز

رئیس جمهوری در قسمتی دیگر از سخنان خود تاکید کرد که باید سال آینده روزانه ۶۰۰ تن میوه تازه از طریق فرودگاه های کشور به خارج صادر شود.

آقای غنی در ادامه افزود، روی این برنامه ها (صادرات میوه تازه)، سازماندهی و کار صورت گرفته است و بازرگانان افغان، نباید بازار میوه خشک روسیه را نیز از دست بدهند.

رئیس جمهوری در پایان با تاکید بر توازن درآمد شهر و روستا گفت:  توسعه کشاورزی، تنها وظیفه یک وزارتخانه نیست، بلکه برنامه دولت وحدت ملی است که باید به کشاورزان کمک شود تا درآمدهای آنان افزایش یابد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.