• انتشار: 19 ژانویه 2020
  • ساعت: 23:46
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40979
پرینت

حکومت افغانستان: صلح بدون آتش بس کامل نمی شود

وزارت دولت در امور صلح اعلام کرد از جریان گفت‌وگوهای امریکا با طالبان آگاهی دارند و توافق احتمالی میان آنان به حکومت افغانستان مربوط نمی‌شود.

حکومت افغانستان می‌گوید هرگونه مذاکره با طالبان مشروط به آتش بس کامل می‌باشد.

وزارت دولت در امور صلح اعلام کرد از جریان گفت‌وگوهای امریکا با طالبان آگاهی دارند و توافق احتمالی میان آنان به حکومت افغانستان مربوط نمی‌شود.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امورصلح به رادیوی آزادی گفته است که در توافق‌ میان طالبان و امریکا برخی مواردی وجود دارد که به حکومت افغانستان مربوط است.

او افزود که پیش‌شرط آتش بس را حکومت افغانستان به خاطر زندگی افغان‌های بی‌گناه و امنیت آن‌ها گذاشته است.

 صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری نیز دیروز در یک نشست خبری گفت که برای مردم افغانستان آتش بس مهترین مسأله است. او گفت که مردم افغانستان باید در جریان مذاکرات صلح شاهد آتش بس باشند.

اما او گفت که در جریان مذاکرات زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا با هیأت طالبان در دوحه پیشرفت محسوسی به میان نیامده است.

با این حال، سخنگوی طالبان ابراز امیدواری کرده است که توافق صلح با امریکا تا پایان ماه جنوری به امضا برسد.

یک منبع به خبرگزاری کشور گفت که طالبان مخالف هرگونه آتش بس با حکومت افغانستان هستند. اما آنان به کاهش خشونت و اجتناب از حمله به نیروهای امریکایی توافق کرده‌اند.

 به گفتۀ منبع، طالبان حتا حاضر نشده‌اند که در جریان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به آتش‌بس تن دهند.

دور تازۀ گفت‌وگوهای صلح میان طالبان و هیأت امریکایی از روزها بدین‌سو ادامه دارد. دو طرف روی تشریفات امضای توافق‌نامه به شمول زمان و مکان آن کار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.