• انتشار: 25 فوریه 2016
  • ساعت: 12:17
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 7588
پرینت
اکسین:

حکومت اراده قوی برای ایجاد اصلاحات انتخاباتی ندارد

شبکه نهادهای جامعه مدنی افغانستان برای تحکیم روند انتخابات (اکسین) می گوید که اعمال حکومت در برخی موارد نشان می دهد که اراده قوی برای ایجاد اصلاحات انتخاباتی ندارد.

 

حبیب الرحمان ننگ، رئیس اجرایی شبکه اکسین، امروز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت که حکومت اگر می خواهد که مردم به انتخابات باورمند شود، باید اصلاحات انتخاباتی را انجام دهد.

آقای ننگ افزود که از سوی دیگر در اصلاحات انتخابات اجماع ملی و بین المللی صورت گرفته و مردم هم می خواهند که هر چه زودتر اصلاحات انتخاباتی صورت بگیرد.

با تشکیل حکومت وحدت ملی بر اساس یک تفاهم؛ سران حکومت وحدت ملی متعهد شدند که اصلاحات انتخاباتی را در زودترین فرصت به وجود اورند.

اکنون از تشکیل حکومت وحدت ملی حدود یک و نیم سال می گذرد که کمیسیون اصلاحات انتخاباتی تشکیل شد و یک گزارش اصلاحی به ریاست جمهوری تحویل دادند و کمیته ای تحت عنوان کمیته ای برای گزینش کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی تشکیل شد که کار این کمیته نیز نیمه تمام ماند.

کمیته گزینش کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی با صدور فرمانی شروع به کار کرد که این فرمان از سوی نمایندگان مجلس رد شد و اکنون سرنوشت انتخاب کمیشنران نامعلوم است.

اکنون نهادهای جامعه مدنی و انتخاباتی از دولت می خواهند که با صدور فرمانی جدیدی کار کمیته گزینش کمیشنران را مشروعیت ببخشد.

حمیرا حقمل، عضو شبکه اکسین در این نشست خبری گفت که کمیته گزینش باید کار خود را دوباره آغاز کند چون با “حرکت های نمایشی” انتخابات برگزار نمی شود..

خانم حقمل اضافه کرد که باید کمیشنران به صورت مستقل انتخاب شوند، اصلاحات صورت بگیرد تا اعتماد از دست رفته مردم به انتخابات دوباره احیا شود.

به گفته او، انتخابات بدون اصلاحات معنی ندارد.

این خواسته در حالی مطرح می شود که همواره رهبران حکومت وحدت ملی گفته اند که اصلاحات انتخاباتی صورت می گیرد و انتخابات مجلس به زودی برگزار خواهد شد.

سرور دانش معاونت ریاست جمهوری چندی پیش گفته بود که دولت بر اصلاحات انتخابات مُصر است و این اصلاحات صورت خواهد گرفت.

با این حال، شبکه اکسین از رهبران حکومت وحدت ملی خواست که با در نظر داشت تقاضاهای مردم و جامعه جهانی در گزینش اعضای کمیسیون های انتخاباتی دقت کنند و افراد شایسته ای را مد نظر بگیرند.

این شبکه گفت که در گزینش افراد باید توانایی مسلکی، تجربه کار انتخاباتی و عدم جانبداری را مد نظر بگیرند و استقلال کمیسیون های انتخاباتی را تضمین کنند.

اعضای این شبکه گفتند که گزینش کمیشنران و اصلاح نظام انتخاباتی نیاز مبرم جامعه است و دولت باید در این زمینه سهل انگاری نکند و ثبات سیاسی کشور را صدمه نزند.

این در حالی است که ریاست جمهوری و کمیسیون مستقل انتخابات قبلا گفته بودند که انتخابات مجلس نمایندگان اواخر تابستان برگزار خواهد شد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.