• انتشار: 20 دسامبر 2018
  • ساعت: 13:11
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 31047
پرینت
واکنش تند مشاور امنیت ملی به مذاکرات ابوظبی

حکومت اجازه معامله عجولانه در مذاکرات صلح با طالبان را نخواهد داد

حمدالله محب مشاور امنیت ملی به شایعات در مورد مذاکرات ابوظبی واکنش نشان داده و گفته است حکومت افغانستان اجازه معامله عجولانه در مورد صلح را نخواهد داد.

به گزارش رها، حمد الله محب مشاور امنیت ملی افغانستان پس از پایان گفتگوهای صلح ابوظبی میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان با حضور نمایندگان پاکستان، عربستان و امارات، هشدار داده که حکومت افغانستان اجازه یک «معامله عجولانه» که قربانی‌های مردم را نادیده بگیرد، نخواهد داد و و تلاش‌های صلح نیازمند صبر، تدبیر و شجاعت استراتژیک است، نه اقدام فوری بدون هیچ‌گونه جهت.

در یک پیام حمدالله محب که در صفحه توییتر وی و هم‌چنین شورای امنیت ملی افغانستان منتشر شده، او ضمن ابراز تشکر از ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی به خاطر تلاش‌های‌شان برای صلح افغانستان، در مورد برخی «گمانه‌زنی‌های گمراه‌کننده»، سخن گفته و خاطرنشان کرده که گمانه‌زنی‌های جاری، نیاز به وضاحت دارند.

مشاور امنیت ملی افغانستان با اشاره به روابط ایالات متحده و افغانستان بر پایه توافقنامه امنیتی دو جانبه، توضیح داده است: «به عنوان یک کشور مستقل، هیچ کشور یا فردی حق یا اختیاری برای بحث در مورد ساختارهای حکومتی جدید برای افغانستان از جمله اختیارات سیاسی که قانون اساسی افغانستان را نقض می‌کند، ندارد. قدرت تصمیم‌گیری درباره آینده افغانستان در اختیار مردم افغانستان و رهبران منتخب آنان قرار دارد. هیچ گونه جایگزینی برای یک دولت منتخب وجود ندارد. هیچ معامله‌ای روی قربانی‌های مردم افغانستان صورت نخواهد گرفت”.

وی تصریح نموده است: “مردم افغانستان خواهان صلح پایدار هستند و نه یک معامله عجولانه که قربانی های مردم را نادیده بگیرد.  تلاش‌های صلح نیازمند صبر، تدبیر و شجاعت استراتژیک است – نه اقدام فوری بدون هیچ گونه جهت”.

گفتگوهای دو روزه صلح افغانستان در ابوظبی رو گذشته به پایان رسید. در حالی که طالبان اعلام کرده در مورد مسائل داخلی افغانستان بحثی نشده، اما گزارش‌هایی وجود دارد که در این گفتگوها در مورد آتش‌بس شش ماهه و شرط عجیب طالبان، تشکیل حکومت موقت و تغییر قانون اساسی بحث شده است.

در همین حال سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری نیز در دیدار با سفیر فرانسه در کابل، صلح به قیمت بازگشت به عقب و از دست رفتن دستاورد های کنونی را غیر قابل قبول خواند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.