• انتشار: 15 سپتامبر 2019
  • ساعت: 15:33
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37755
پرینت
واکنش سناتوران به اظهارات حکمتیار در مورد مسعود و امان الله خان

حکمتیار هنوز مزدو بیگانه است

برخی از سناتوران در واکنش به اظهارات اخیر حکمتیار رهبر حزب اسلامی در مورد احمد شاه معسود و شاه امان الله گفتند حکمتیار هنوز مزدور پاکستان است.

اظهارات اخیر گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در مورد امان‌الله خان و احمدشاه مسعود قهرمان ملی افغانستان، سبب ایجاد تنش میان سناتوران شد.

تنش در نشست امروز یک‌شنبه (۲۴ سنبله) مجلس سنا پس از آن ایجاد شد که یک عضو سنا، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی را به تفرقه افگن میان مردم افغانستان متهم کرد.

آقای حکمتیار در تازه‌ترین اظهاراتش گفته که او غازی امان‌الله خان و احمدشاه مسعود را به قهرمان ملی افغانستان نمی‌شناسد.

اما؛ رحمت‌الله اچکزی یک عضو مجلس سنا با اشاره به این اظهارات آقای حکمتیار گفت: “مردم افغانستان از پیوستن آقای حکمتیار به صلح استقبال کردند؛ اما متاسفانه اظهارات او از روز اولی که به صلح پیوست پر از تعصب و تفرقه افگنانه میان مردم افغانستان است.”

آقای اچکزی افزود که اگر آقای حکمتیار از چنین اظهاراتی خودداری نکند؛ مردم در برابر آن موضع خواهند گرفت؛ زیرا غازی امان‌الله خان و احمدشاه مسعود قهرمانان ملی‌اند و او باید قانون اساسی افغانستان احترام بگذارد.

او همچنین تاکید کرد هدف آقای حکمتیار از چنین اظهاراتی مشخص نیست؛ ولی از آنجای‌که گفته می‌شود جنرال ضیاالحق چپن بر شانه‌های او انداخته بود، احتمالاً حالا هم به نفع استخبارات بیرونی کار می‌کند.

اما، این اظهارات آقای اچکزی با واکنش غیرت بهیر عضو حزب اسلامی در مجلس سنا مواجه شد.

آقای بهیر با اشاره به این که گلبدین حکمتیار در دوران جهاد افغانستان نقش بزرگی را بازی کرده است گفت آقای حکمتیار با توجه به حق آزادی بیان چنین اظهاراتی را مطرح کرده است.

او نیز تاکید کرد رهبر حزب اسلامی، امان‌الله خان را به این دلیل به حیث قهرمان قبول ندارد که او خلاف اصول اسلامی و به جبر می‌خواست چادر را از سر زنان دور کند و در مورد قهرمانی احمدشاه مسعود نیز همه پرسی انجام نشده است.

این عضو مجلس سنا در مورد اینکه جنرال ضیاالحق رییس جمهور وقت پاکستان بر شانه‌های آقای حمتیار چپن انداخته بود، نیز گفت:«کسانی‌که چنین ادعای را مطرح کرده باید ثابت بسازند؛ در غیر آن اتهام بی‌بنیاد است.»

از سوی هم، فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا و محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا نیز گفتند که عملکرد غازی امان الله خان در اعلام استقلال سیاسی کشور و رشادت احمدشاه مسعود در دوران جهاد از کسی پوشیده نیست و القاب قهرمانی آنان از سوی مردم افغانستان پذیرفته شده است.

آنان تاکید کردند مردم افغانستان متوجه جریانات کشور هستند و کسانی که به تفرقه افگنی میان مردم افغانستان دامن بزنند، خود آنان ضرر خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.