• انتشار: 6 جولای 2017
  • ساعت: 15:43
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 22332
پرینت

حکمتیار: داعش همان طالبان است

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان می گوید گروه مسلح اسلامی زیر نام داعش کدام بحث تازه نیست بلکه این گروه، طالبان هستند زیر نام تازه.

آقای حکمتیار، امروز پنجشنبه در نشستی خبری در کابل اظهار کرد که مخالف همه جناح های است که در جنگ افغانستان درگیر هستند.

او در پیوند به تسلیم دهی سلاح های حزبش گفت که تسلیم دهی سلاح به دولت نیاز به یک کمیسیون مشترک دارد تا چگونه “مجاهدین” سلاح شان را به دولت تسلیم کنند و یا نکنند و پیآمد ان چه خواهد بود.

رهبر حزب اسلامی افغانستان همچنان افزود که سلاح های موجود نزد افراد آنان را از دولت با مجوز آن دریافت کرده اند.

حمایت از دولت

گلبدین حکمتیار در نشست امروز ادامه داد که از حکومت وحدت ملی حمایت نمی‌کند و نسبت به همه احزاب دیگر دیدگاه های انتقادی زیادی در مورد این حکومت دارد که تا به حال از سوی حزب مشخص هم نشده است اما او از موجودیت نظام کنونی در افغانستان بخاطر ثبات حمایت می‌کند.

او افزود که اگر دولت بخواهد از نیرو و توان حزب اسلامی برای امنیت و ثبات افغانستان استفاده کند، این حزب حاضر است حمایت و همکاری کند.

حکمتیار سیاست های نظامی هفده سال گذشته دولت افغانستان و نیروهای خارجی در افغانستان را نیز اشتباه خواند و افزود که این سیاست ها نتیجه نداده است.

رهبر حزب اسلامی افغانستان همچنان گفت که افزایش نیروهای خارجی بیشتر در افغانستان باعث حساسیت‌ها شده و قضیه افغانستان را بغرنج‌تر می‌کند.

واکنش در برابر کشورهای همسایه

حکمتیار امنیت افغانستان را ضامن امنیت منطقه عنوان کرده افزود که ایران و پاکستان باید درامنیت افغانستان کوشش کنند. او افزود که ایران و افغانستان باید در کارهای داخلی یک دیگر مداخله نکنند و تلاش کنند از راه دوستی با هم ارتباط مثبت داشته باشند.

آقای حکمتیار در برابر اظهارات حسن روحانی رییس جمهور ایران در مورد تقسیم آب‌های دو کشور و اعمار بند در داخل افغانستان گفت که نمی تواند خاموش بماند و آنکشور در چنین کار داخلی افغانستان نباید مداخله کند. او افزود که تقسیم آب ها میان کابل و تهران یک معضل جدی است که بر بنیاد اصول جهانی و مراعات توافق سال ۱۹۴۹ میلادی از راه سیاسی باید حل شود.

همچنان حکمتیار در مورد پی‌گیری جنایت‌های جنگی در برابر پرسش یک خبرنگار گفت که تا به حال کدام مجرم جنایت‌های جنگی به دادگاه و جزایش رسیده است؟ او افزود که از هر محاکمه که جنایت های جنگی را پی‌گیری کند، حمایت می‌کند.

طرح اجماع احزاب

گلبدین حکمتیار از همه اجزاب افغانستان بشمول جمعیت، جنبش و حزب وحدت اسلامی خواست تا در اجماع احزاب به درخواست او، که در مورد موضوعات مهم کشور بحث خواهد شد، اشتراک کنند.

گلبدین حکمتیار گفت که با همه احزاب افغانستان بشمول جمعیت، وحدت اسلامی و جنبش در مورد اشتراک در “اجماع احزاب” صحبت شده و از همه خواسته است که در این “جمع” اشتراک کنند. او افزود که بجز یک حزب که این درخواست را رد کرده است بیشتر احزاب چراغ سبز نشان داده اند.

حکمتیار در مورد محتوا و هدف این حزب که چندان واضح نشده است گفت که می‌خواهند همه احزاب گردهم زیر یک سقف بنشینند و روی موارد مهم افغانستان صحبت کنند. او افزود که نه جنبش را تشکیل دهند و نه ایتلاف را راه خواهند انداخت.

گلبدین حکمتیار همچنان گفت که ایتلاف سه حزب وحدت اسلامی، جمعیت و جنبش خوبتر بود که در داخل کشور شکل می گرفت و اما او در مورد تشکیل این ایتلاف کدام نگرانی ابراز نکرد جز اینکه باید این ایتلاف اشتباه‌های گذشته را تکرار نکند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.