برگزیده هاسیاست

حکمتیار: جلو برگزاری انتخابات به شیوه قبلی را می‌گیریم

در حالی که حزب اسلامی در این اواخر امتیازاتی از دولت افغانستان دریافت کرده؛ اما رهبر این حزب هشدار داده که اجازه برگزاری انتخابات پارلمانی به شیوه پیشین را نخواهد داد.

وی افزوده است: اجازه تکرار انتخابات به شیوه گذشته را نمی‌دهیم و به هر قیمتی شده مانع برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور خواهیم شد.

حکمتیار در حالی مقامات حکومت وحدت ملی را به تلاش برای مهندسی انتخابات متهم کرده که پیش از این همواره از سیاست‌های انتخاباتی حکومت حمایت می‌کرد.

گفته می‌شود پس از آنکه حزب اسلامی از حضور در ائتلاف بزرگ احزاب سیاسی افغانستان خودداری کرد، دولت نیز امتیازات ویژه‌ای را برای این حزب در نظر گرفت.

چندی قبل، امین کریم از چهره های نزدیک به حکمتیار به عنوان مشاور ارشد ارگ ریاست جمهوری افغانستان منصوب شد. همچنین اشرف غنی دو نفر دیگر از اعضای این حزب را به عنوان سناتوران انتصابی در مجلس سنا تعیین کرد.

با این حال حکمتیار طی سخنانی در کابل اظهار داشت: احزاب سیاسی افغانستان پیشنهاد استفاده از فناوری بیومتریک در روند ثبت نام و رای گیری را داده‌اند که بسیار ارزان و مطمئن است؛ بنابراین ما از مخالفت کمیسیون انتخابات با این طرح تعجب می کنیم. رهبر حزب اسلامی گفت: کمیسیون انتخابات می‌گوید استفاده از فناوری بیومتریک در انتخابات امکانپذیر نیست؛ در حالی که ریاست جمهوری تاکید کرد که انتخابات باید با استفاده از فناوری بیومتریک برگزار شود.

وی کمیسیون انتخابات را به مهندسی انتخابات و تلاش برای زمینه سازی تقلب متهم کرد.

حکمتیار تصریح کرد که کمیسیون انتخابات از ارسال مواد انتخاباتی و توزیع شناسنامه‌ در مناطقی که طرفدار حکومت وحدت ملی نیستند خودداری کرده است. این حزب همچنین پیش از این مدعی شده بود که دست کم پنج میلیون از ۸ میلیون تذکره توزیع شده، جعلی است و روند ثبت نام رأی دهندگان باید باطل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا