• انتشار: 22 اکتبر 2020
  • ساعت: 15:00
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 49932
پرینت

حکمتیار بهتر است بداند کجا باید انتقاد کند!

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان در پیشاور گفت حکومت افغانستان به جای صلح خواستار ادامه جنگ است. مردم افغانستان و ناظران امور به این اظهارات حکمتیار شدیداً واکنش نشان داده اند.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در حال گفتگو با مقامات پاکستانی بر سر روند صلح افغانستان است. نامبرده روز چهارشنبه (۲۱ اکتوبر ۲۰۲۰) با عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز ملاقات کرد.

دفتر نخست وزیر پاکستان در صفحه تویتر خود نوشت: «نخست وزیر در این دیدار بر مناسبات دوستی و برادری تاریخی میان پاکستان و افغانستان تأکید کرد.»

حکمتیار پیش از این دیدار در اسلام آباد به خبرنگاران گفته بود، احزاب سیاسی در مذاکرات جاری صلح در دوحه، به حاشیه رانده شده اند. او همچنان گفتگو های صلح در دوحه را تنها میان «ارگ و طالبان» خوانده و گفته است به همه افغان ها ارتباط نمی گیرد. حکمتیار حکومت افغانستان را متهم ساخته است که به صلح متعهد نبوده و بر جنگ تأکید می کند.

واکنش حکومت

اما حکومت افغانستان در واکنش به این اظهارات حکمتیار می گوید حکومت افغانستان تعهد خود به صلح با طالبان را در چندین طرح ثابت ساخته است.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح در این رابطه به دویچه وله گفت: «توافقنامه صلح با گلبدین یک نمونه زنده از تعهد و صداقت حکومت اسلامی افغانستان است.»

مطیع الله ابراهیم زی، آگاه سیاسی، نیز گفت در رابطه با تعهد حکومت افغانستان برای صلح انتقاد هایی وجود دارد، اما رهبران باید محل اظهارات انتقادی خود را بدانند: «من در رابطه با گفته های حکمتیار ملاحظه ای ندارم، اما محل انتقاد بسیار مهم است. بهتر می بود آقای حکمتیار به جای اسلام آباد، در کابل از حکومت افغانستان انتقاد می کرد.»

ابراهیم زی علاوه می کند حکمتیار باید پیش از سفر خود به پاکستان، با شخصیت های سیاسی و مردمی دیدار می کرد، آنگاه با یک موضعگیری واحد با مقامات پاکستانی حرف می زد.

سمیر، باشنده شهر کابل، هم گفت مردم عام در افغانستان در رابطه به تعهد به صلح، به هردو جانب مذاکره باور ندارند.

این اظهارات حکمتیار در شبکه های اجتماعی نیز واکنش گسترده ای را در پی دارد. محمد اجمل هودمن، کارشناس امور حقوقی، در صفحه فیسبوک خود با اشاره به سخنان حکمتیار نوشت: «مهمان عمران خان در سال ۱۳۹۹ از نشست سال ۱۳۵۷ حرف می زند، مثل اینکه از وقایع ۴۲ سال اخیر اصلاً آگاه نباشد.»

حکمتیار در اسلام آباد در رابطه با خروج نیرو های امریکایی از افغانستان نیز گفت ایالات متحده امریکا در افغانستان شکست خورده است.

دفتر حزب اسلامی در کابل اعلام کرد حکمتیار به دعوت رسمی حکومت پاکستان به آن کشور سفر کرده است.

گلبدین حکمتیار در سال ۲۰۱۶ بر اساس یک توافقنامه صلح با حکومت افغانستان، از جنگ در برابر نیرو های خارجی و افغان دست کشیده و به کابل آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.