• انتشار: 4 می 2017
  • ساعت: 13:48
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20593
پرینت

حکمتیار بعد از ۲۰ سال وارد کابل شد

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی امروز پنجشنبه بعد از ۲۰ سال زندگی در خفا، وارد کابل شد. او قرار است با رئیس جمهوری ملاقات کند.

آقای حکمتیار هفته گذشته در ولایت های لغمان و ننگرهار در بین مردم حضور پیدا و ایراد سخن کرد.

یکی از سخنگویان حزب اسلامی به خبرگزاری رها گفت که قرار است حکمتیار بعد از دیدن با اعضای حزب، به ملاقات رئیس جمهوری برود.

ریاست جمهوری نیز اعلام کرده که بعد از ظهر امروز مراسمی با حضور آقای حکمتیار برگزار خواهد شد.

او در نخستین سخنرانی‌ در این ولایت ننگرهار گفت افغانستان به یک حکومت مرکزی نیرومند ضرورت دارد.

او افزود که در افغانستان شرایط به گونه خاص است و خودش برای ایجاد حکومت مرکزی قوی با تمام جناح‌های حاضر، بدون گرفتن امتیاز و هیج گونه پیش شرط حاضر به همکاری است.

او از همه افغانها و از گروه طالبان خواست به روند صلح بپوندند و از تمام جناح‌ها خواست با فراموش کردن گذشته، برای صلح پایدار دست برادری با هم بدهند.

او همچنین در بخشی از سخنرانی دوم خود در شهر جلال آباد ننگرهار به گروه طالبان تاخت و گفت که این گروه باعث شد که پای آمریکایی‌ها به افغانستان باز شود. آقای حکمتیار تاکتیک‌های جنگی این گروه را هم اشتباه خواند.

توافقنامه صلح میان حزب اسلامی حکمتیار و دولت افغانستان در ماه میزان سال گذشته به امضا رسید . بر مبنای آن آقای حکمتیار به حامیانش دستور داد به شورش علیه دولت افغانستان پایان دهند. نام از او فهرست تحریم‌های سازمان ملل حذف شده و دولت افغانستان زندانیان سیاسی این حزب را آزاد می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.