• انتشار: 5 اکتبر 2017
  • ساعت: 10:42
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 24897
پرینت

حکمتیار با افزایش سربازان آمریکایی و بسته شدن دفتر طالبان مخالفت کرد

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی با افزایش سربازان آمریکایی در افغانستان و بسته شدن دفتر سیاسی طالبان در قطر مخالفت کرده است.

منبعی آگاه گفته است که گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی که سال گذشته با دولت افغانستان توافقنامه صلح امضا کرد، در دیداری که اخیرا با کاردار سفارت آمریکا در کابل داشت، گفته است افزایش سربازان آمریکایی در افغانستان به بهتر شدن وضعیت کمکی نمی کند.

این منبع افزوده آقای حکمتیار در جلسه ای که هفته گذشته با کاردار سفارت آمریکا در کابل در ارگ ریاست جمهوری داشته، نگرانی اش را در خصوص افزایش سربازان آمریکایی در افغانستان ابراز کرده است.

گفته می شود که این جلسه به درخواست کاردار سفارت آمریکا برگزار شده بود و طرفین در خصوص مسایل داخلی و بین المللی ساعت ها به گفتگو پرداختند.

آنها همچنین در خصوص انتخابات پیش رو و استراتژی جدید آمریکا برای جنوب آسیا به گفتگو پرداختند.

حکمتیار با اشاره به اینکه افزایش سربازان آمریکایی در افغانستان کمکی به وضعیت نمی کند، گفت که افغان ها باید منازعات شان را از طریق گفتگوهای بین الافغانی حل و فصل نمایند و درهای صلح برای گروه های مخالف مسلح باید همچنان باز بمانند.

لازم به ذکر است که آقای حکمتیار همچنین با بسته شدن دفتر سیاسی طالبان در قطر مخالفت کرده است.

چندی پیش گزارش های مطرح شد مبنی بر اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور خواسته است تا دفتر سیاسی طالبان در قطر را بسته کند، که با واکنش شدید طالبان مواجه شد.

شاه حسین مرتضوی سخنگوی رئیس جمهوری نیز چند روز بعد در گفتگویی گفت که دولت افغانستان تماس هایی از سوی طالبان به منظور از سرگیری مذاکرات صلح دریافت کرده است، اما او تاکید کرد که این تماس ها از آدرس دفتر سیاسی طالبان در قطر نبوده است.

آقای مرتضوی افزود که رئیس جمهوری کشور با دفتر سیاسی طالبان در قطر گفتگو نمی کند، زیرا به باور او دفتری که در خارج از افغانستان باشد، موثریت خود را ندارد.

سفارت آمریکا نیز هفته گذشته در خبرنامه ای گفته بود که دولت آمریکا بر حمایت خود از تداوم و موفقیت توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار تاکید دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.