• انتشار: 20 سپتامبر 2020
  • ساعت: 13:16
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 48727
پرینت

حکمتیار: آماده همکاری با طالبان هستیم

گلبدین حکمتیار تأکید کرد در صورتی که این دو گروه – طالبان و حزب اسلامی – دست‌به‌دست هم بدهند، بحران افغانستان پایان خواهد یافت و هیچ نیرویی قادر به ایستادگی در مقابل آنان نخواهد بود.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی گفت این حزب آمادۀ همکاری و مشارکت با گروه طالبان است و در صورت تمایل طالبان، به این گروه خواهد پیوست.

رهبر حزب اسلامی روز گذشته، شنبه، بیست‌ونهم سنبله در میان هوادارنش گفت: «حزب اسلامی برای گفت‌وگوهای مستقیم با طالبان و هم‌چنان برای مشارکت و همکاری با این گروه آماده است.»

گلبدین حکمتیار تأکید کرد در صورتی که این دو گروه – طالبان و حزب اسلامی – دست‌به‌دست هم بدهند، بحران افغانستان پایان خواهد یافت و هیچ نیرویی قادر به ایستادگی در مقابل آنان نخواهد بود.

او در بخشی از سخنرانی‌اش افزود که پس از ختم دور اول گفت‌وگوهای افغانستان با طالبان، حزب اسلامی آمادۀ مذاکره با این گروه است و اکنون تصمیم دست طالبان است.

حکمتیار در جمع هوادارانش گفت دولت افغانستان «ضعیف و تقسیم‌شده» است و حزب اسلامی نقطۀ مشترک با طالبان دارد. او تأکید کرد این حزب با طالبان، عقاید، ارزش‌ها و ایدئولوژی مشترک دارد.

او یک ماه پیش نیز در مصاحبه‌یی گفته بود آمریکا از جنگ افغانستان خسته شده و جز خسارات مالی و جانی دست‌آوردی از این جنگ نداشته است. رهبر حزب اسلامی در مصاحبۀ قبلی‌اش گفته بود آمریکایی‌ها خواستار توافق صلح با طالبان‌اند و کسی جلو این توافق را گرفته نمی‌تواند.

حکمتیار می‌گوید دولت افغانستان قصد دارد مذاکرات صلح را تا ماه نوامبر، هم‌زمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به تعویق بیندازد.

او در مورد نقش کشورهای منطقه در روند صلح افغانستان گفت هند به دلیل رقابت با پاکستان، از فشارهای صلح راضی نیست و حمایت از شبه‌نظامیان محلی را شروع کرده است. «چین و پاکستان در مورد افغانستان موضع مشترک و هماهنگی دارند. نه تنها از روند صلح حمایت می‌کنند، بلکه آن را برای منافع منطقه‌یی خود مفید می‌دانند.»

این اظهارات گلبدین حکمتیار در حالی مطرح می‌شود که طالبان پس از چندین سال چانه‌زنی با آمریکا و دولت افغانستان، مجبور شده‌اند پای میز مذاکره حاضر شوند. مذاکرات مستقیم بین دولت افغانستان و طالبان روز شنبه هفته گذشته در دوحه گشایش یافت. از زمان آغاز مذاکرات، طرف‌های مذاکره تا کنون دو نشست علنی برگزار کرده‌اند و روی برخی موارد نیز به توافق رسیده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.