سیاستِتیتر یک

حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه شد

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد رئیس جمهور اشرف غنی با صدور دو فرمان جداگانه، محمد حنیف اتمر را به عنوان نامزد وزیر و سرپرست وزارت خارجه تعیین کرده است.

ارگ ریاست جمهوری امروز (شنبه ۱۶ حمل) گفت آقای غنی به تاسی از حکم فقره ۱۳ ماده ۶۴ قانون اساسی آقای اتمر را به عنوان نامزد وزیر و سرپرست وزارت امور خارجه تعیین کرده است.

آقای غنی چهار روز قبل با معرفی عبدالهادی ارغندیوال، وزیر پیشین اقتصاد و رئیس حزب اسلامی این کشور به عنوان نامزد وزیر و سرپرست وزارت مالیه معرفی کابینه خود را آغاز کرد.

او روز گذشته نیز محمدطاهر زهیر را به عنوان نامزد وزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ معرفی کرد.

این در حالی است که اختلافات سیاسی ناشی از نتایج انتخابات میان آقای غنی و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین دولت افغانستان هنوز پا برجاست.

آقای عبدالله خود را رییس جمهور دولت “همه شمول” افغانستان می‌داند و پیش از این بارها تاکید کرده که در صورت حل نشدن این اختلافات کابینه خود را اعلام خواهد کرد.

روز گذشته رییس جمهور غنی برای رفع این اختلافات بار دیگر ریاست شورای عالی صلح را به عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین دولت پیشنهاد کرد. پیشنهادی که از سوی آقای عبدالله پذیرفته نشد.

حنیف اتمر

آقای اتمر از نامزدان ریاست جمهوری در انتخابات ۱۳۹۸ و از رقیبان سیاسی آقای غنی بود اما در زمان کارزارهای انتخاباتی از ادامه حضور در این رقابت انصراف داد.

او همچنین بعد از انتخابات سال ۲۰۱۴ به عنوان مشاور امنیت ملی افغانستان انتخاب شد و موافقتنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا را او امضا کرد. وی در (۳ سنبله/شهریور) ۱۳۹۷ از این سمت استعفا داد.

آقای اتمر دلیل استعفای خود را “اختلافات جدی با سیاست‌ها و روش‌های سطح رهبری دولت در عرصه حفظ و تحکیم وحدت و اجماع ملی، تامین صلح و امنیت، مدیریت سیاسی و امور انتخابات، حکومتداری خوب و تحکیم روابط منطقوی و بین‌المللی کشور در ماه‌های اخیر” خوانده بود.

او وزیر انکشاف دهات در دوره حکومت انتقالی، وزیر معارف در دوره اول ریاست جمهوری حامد کرزی و وزیر داخله در دور دوم ریاست جمهوری کرزی بود.

حنیف اتمر، از نخستین اعضای کابینه افغانستان پس از فروپاشی رژیم طالبان و ایجاد اداره جدید به رهبری حامد کرزی بود.

او از اجرای برنامه همبستگی ملی به عنوان یکی از دستاوردهای مهم خود در وزارت انکشاف دهات یاد می‌کند.

اما در اکتبر ۲۰۰۸، پست آقای اتمر نیز در جریان تغییرات گسترده در کابینه تغییر کرد و به عنوان وزیر داخله معرفی شد.

بعد از حمله شورشیان مسلح در سال ۱۳۸۹ به لویه جرگه در روز برگزاری این جرگه، محمد حنیف اتمر از سمت خود استعفا کرد.

وی دارای فوق لیسانس در رشته مدیریت امور کشورهای بعد از جنگ از دانشگاه یورک بریتانیا است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا