سیاست

حنیف اتمر در واکنش به تصمیم سازمان ملل: مذاکرات بین الافغانی احیا گردد

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه نظام پیشین در واکنش به تصمیم کمیته اعتبار بخشی سازمان ملل متحد برای ندادن کرسی نمایندگی افغانستان به طالبان، گفته است که این تصمیم نه تنها تاییدی برای ادامه کار نمایندگی «جمهوری اسلامی افغانستان» در سازمان ملل است، بلکه پیام واضحی به امارت اسلامی نیز فرستاد که کسب مشروعیت داخلی پیش شرط حضور در مجامع بین المللی است.

آقای اتمر شام گذشته (پنجشنبه ۱۱ قوس) در برگه توییترش پیشنهاد کرده که براساس پیمان صلح دوحه میان طالبان و امریکا، مذاکرات بین الافغانی مجددا احیا گردد تا زمینه تشکیل نظام همه شمول ملی متکی بر حفظ حقوق بشری، اراده آزاد ملی و تعهدات بین المللی افغانستان مهیا گردد.

وی با بیان این که «زمان انتخاب درست فرا رسیده که نباید در آن اشتباه صورت بگیرد»، افزوده توافق بین الافغانی مشروعیت نظام را فراهم می کند و راه را برای حل دایمی بحران های سیاسی، امنیتی، انسانی و اقتصادی افغانستان هموار می سازد.

گفتنی است که کمیته اعتبار بخشی سازمان ملل متحد متشکل از ۹ عضو به شمول چین، روسیه و امریکا روز چهارشنبه تصمیم گرفت که کرسی نمایندگی افغانستان برای فعلا به طالبان داده نشود و تصمیم گیری در مورد آن را به زمان دیگری موکول کرد.

همچنین قابل ذکر است که پس از امضای پیمان صلح دوحه میان طالبان و امریکا، مذاکرات بین الافغانی میان نمایندگانی از دولت پیشین و نمایندگانی از طالبان در قطر آغاز شد که اما بی سرانجام باقی ماند.  

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

  1. اتمر صاحب شما لجام گسیختگان قورت پشتونی باید درگ میکردید تادیروز باغنی با چنگ ودندان قدرت را گرفته بودید امروز که سرمایه کشور را دزدی کردید بازمیاید سخن ازحکومت جمهوریت وهمه شمول میزنید شما اصلا شرم و حیا ندارید بگذارید این ملت را شما دیگر ازملت نمایندگی نمیتوانید اگرهم مذاکرات بین الافغانی اغاز شود شما دارودسته فاسد غنی خاین در مذاکرات نیستید بروید همان پول های دزدیده شده را نوش جان کنید که همان پولها زاروزقوم تان شود

  2. اگر سران دولت سابق یک سیستم معقول ‌ ومنطقی حکومتداری بدون فساد را در اافغانستان تطبیق می کردند، ‌علیه طالبان و و‌گروه های تروریستی دیگر مبارزه جدی اگر صورت می گرفت !! کار به اینجا به اینجا نمی کشید ، وگروه طالبان نمیتوانست قدرت را به این آسانی تصاحب نمایند!! … اکنون بازهم بعضی سران دولت سابق که: مردم افغانستان را زیر شلاق ظالمانه طالبان تنها گذاشته و ‌فرار کردند باز هم بزعم خویش می خواهند بنوعی در قدرت با طالبان شریک شوند!!! ودر حقیقت با طرح مذاکرات بین‌الافغانی دوباره زمینه حضور خود ورفقای فراری خویش را در صحنه سیاست مهیا نمایند!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا