اجتماعی

حمله پلنگ برفی؛ ده ها راس گوسفند در ولسوالی زیباک بدخشان هلاک شدند

معزالدین احمدی رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در ولایت بدخشان از حمله یک قلاده پلنگ برفی به گوسفندان در منطقه «دره اسیک» ولسوالی زیباک خبر می دهد.

وی گفت که این رویداد حوالی نیمه شب گذشته رخ داده و این پلنگ برفی ده ها راس گوسفند را کشته و مجروح ساخته است.

احمدی می گوید: «ما به مجاهدین دستور داده ایم تا اطراف محله ای که پلنگ برفی در آن گیر مانده است را محاصره نمایند و اجازه از بین بردن این حیوان وحشی کمیاب را به کسی و یا گروهی ندهند و تلاش کنند که از انقراض این حیوان نادر جلوگیری کرده و بطور سالم او را به طبیعت باز گردانند.»

طبق گفته های آقای احمدی هم اکنون طالبان موفق گردیده اند این پلنگ را آزاد سازند.

احمدی می گوید پلنگ برفی از جمله حیوانات نادر جهان است و بخاطر جذب توریستان خارجی از انقراض آن جلوگیری خواهند کرد.

این در حالی است که نظر به گزارش ها، سال پار نیز ۸۳ راس گوسفند در دو حمله جداگانه پلنگ های برفی در این ولایت هلاک شده بودند.

اما پروژه بیمه حیوانات وحشی و پلنگ برفی، خسارات ناشی از حمله این حیوان را برای  ۳ تن از مالکین گوسفندان پرداخت کرده بود.

ولی در شرایط کنونی و وضعیت بد اقتصادی معلوم نیست هزینه خسارات وارده پلنگ برفی در بدخشان از جانب موسسه ای برای مالکین این گوسفندان پرداخت می گردد یا خیر.

پلنگ برفی از جمله حیوانات نادر جهان است که در ولسوالی های زیباک و واخان بدخشان که مرز مشترک با کشور پاکستان، چین و تاجیکستان دارد، یافت می گردد و طی بیشر از ده سال گذشته موسسات گوناگونی از انقراض آن در بدخشان جلوگیری نموده اند.

در همین حال مسئولان اداره محیط زیست طالبان برای ولایت بدخشان می گویند که با موسسه حفاظت از حیات وحش تماس گرفته اند و امکان می رود در آینده نزدیک خسارات وارده را پرداخت نمایند تا از نسل کشی حیات وحش جلوگیری بعمل آید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا