امنیت و جرایم

حمله به شفاخانه داکتران بدون مرز در کندز جنایت جنگی محسوب نمی شود

این نظامیان روز گذشته در گزارشی گفتند که خطای انسانی، نقص عملکرد تجهیزات و شماری از عوامل دیگر عامل این حمله مرگبار شده بود.

جنرال جوزف ووتل یکی از فرماندهان نظامیان آمریکایی در افغانستان گفت تحقیقات نهایی این نیروها نشان می دهد که برخی از عوامل انسانی در آن هنگام نتوانستند مطابق با قوانین درگیری های مسلحانه عمل کنند.

جنرال جوزف که روز گذشته گزارش نهایی نظامیان آمریکایی را در خصوص حمله به شفاخانه داکتران بدون مرز ارائه می کرد افزود که تحقیقاتشان نشان می دهد که خطای انسانی جنایت جنگی محسوب نمی شود.

به گفته جوزف، هیچ یک از نظامیان آمریکایی در هنگام حمله نمی دانستند که این شفاخانه را هدف قرار داده اند.

لازم به ذکر است که سوم اکتبر سال گذشته میلادی، نظامیان آمریکایی به اشتباه شفاخانه داکتران بدون مرز را در شهر کندز هدف قرار دادند که در این حمله، ۴۲ تن کشته و ۳۷ تن دیگر زخمی شدند.

این رویداد زمانی به وقوع پیوست که چند روز پیش از آن، شورشیان طالبان به شهر کندز حمله کردند و برای چند روز این شهر را به تصرف خود درآوردند.

در همین حال، گزارش نهایی مسئولان شفاخانه داکتران بدون مرز می نویسد که ۱۷۰ خانواده که در این حادثه قربانی شدند مبلغی را به عنوان خسارت دریافت کرده اند و ۵.۷ میلیون دالر نیز به این شفاخانه داده شده تا ساختمان این شفاخانه بازسازی شود.

جنرال جوزف گفت که به خانواده کسانی که در این حادثه کشته شده هر یک ۶ هزار دالر داده شده و به زخمی های این حادثه ۳ هزار دالر داده شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا