امنیت و جرایمبرگزیده هاِتیتر یک

حمله راکتی به ارگ ریاست جمهوری

گزارش‌ها می‌رسانند که بیش از دوازده موشک بر شهر کابل شلیک شدند و بسیاری از آنها در بخش‌های دیپلوماتیک نشین در اطراف ارگ، برخورد کردند.

در زمان فرود آمدن این موشک‌ها که رییس‌جمهور غنی در حال سخنرانی بود گفت: گروه‌های هراس‌افگن با چنین موشک پراگنی‌ها نمی‌توانند مانع پیشرفت مردم شوند.

همچنین منابع محلی گزارش داده‌اند که صدای یک انفجاری نیرومند در منطقه شهدا در حوزه اول امنیتی شهر کابل شنیده شده‌است.

بر اساس گزارش طلوع نیوز، این انفجار چند صد دورتر از محل نخستی است که مهاجمان دست به حملات راکتی زدند و درگیری‌ها ادامه دارد.

برخی گزارش‌های تأیید نشده حاکی از آن است که در قسمت‌هایی از جاده میوند شهر کابل، چند صد متر دورتر از مسجد عیدگاه، تعدادی از مهاجمین انتحاری بر یک تعمیر یورش برده‌اند.

با این حال، بهار مهر، مشاور رسانه‌ای وزارت داخله گفته است که از شمار هفت مهاجم در نزدیکی مسجد عیدگاه، تا حال نیروهای امنیتی سه مهاجم‌شان را در عملیات از پا درآورده‌اند.

در همین حال، حشمت استانکزی، سخنگوی فرماندی پولیس کابل گفت: راکت‌هایی که فیر شده، تا هنوز معلوم نیست که آیا از سوی مهاجمان که در ساحه حوزه اول موضع گرفتند، فیر شده و یا هم از جای دیگر.

وی تنها اصابت سه راکت را در مناطق حوزه دوم و دهم شهر کابل تأیید کرد.

به گفته آقای استانکزی، درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و مهاجمان تا اکنون ادامه داد و مهاجمان در پشت مسجد عیدگاه، در یک سرای با نیروهای امنیتی درگیر هستند.

نجیب دانش که لحظاتی قبل با خبرنگاران در محل درگیری‌ها سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد که تروریستان از دو وسیله نقلیه نوع کرولا و باربری کوچک برای حملات راکتی و درگیری در مسجد عیدگاه استفاده کرده‌اند، ولی او افزود که گفته نمی‌شود با چه چیزی تا این منطقه رسیده‌اند.

وی گفت که برای دریافت جزییات بیشتر، باید ساحه دقیق بررسی شود و تحقیقات انجام گردد و بعد از انجام تحقیق، می‌تواند جزییات دقیق‌تری ارائه کند.

مهاجمین مسلح حوالی ساعت ۹:۳۰ دقیقه صبح امروز سه‌شنبه(۳۰ اسد)، اولین روز عید قربان، در حالی که نماز عید در ارگ ریاست جمهوری افغانستان به پایان رسیده بود، با استفاده از یک موتر باربری نوع دینا، ابتدا دست به حمله راکتی به سوی ارگ ریاست جمهوری زدند و سپس با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

آمار مشخصی در مورد تعداد حمله‌کنندگان ارائه نشده، برخی منابع امنیتی مهاجمان را سه نفر و برخی، ۷ نفر عنوان کرده‌اند که از پای درآمده است.

به گفته نجیب دانش، در این حمله، دو نیروی امنیتی زخمی شده‌اند.

نیروهای امنیتی برای از پای درآوردن مهاجمان، از حملات هوایی نیز استفاده کردند.

در جریان درگیری‌ها، گزارش شد که مهاجمان به سوی یک هلی‌کوپتر نظامی نیز موشک شلیک کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا