• انتشار: 12 اکتبر 2019
  • ساعت: 12:07
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 38580
پرینت

حمله ترکیه به سوریه بیش از ۱۰۰ هزار نفر را بی جا ساخته است

ترکیه حملات خود را از روز چهارشنبه و همزمان با دستور عقب‌نشینی دونالد ترامپ به نیروهای امریکایی از این مناطق آغاز کرد.

سازمان ملل متحد می‌گوید با ادامه حملات ارتش ترکیه به مناطق مرزی در شمال شرق سوریه بیش از ۱۰۰ هزار نفر از اهالی این مناطق از بیم جان خود متواری شده‌اند.

به گزارش سازمان ملل متحد بسیاری از مردم در شهرهای تل تمر و حسکه در مکاتب پناه گرفته‌اند.

ترکیه حملات خود را از روز چهارشنبه و همزمان با دستور عقب‌نشینی دونالد ترامپ به نیروهای امریکایی از این مناطق آغاز کرد.

سازمان ملل متحد، روز جمعه (۱۹ میزان) با نشر خبرنامه‌ای گفت حدود ۱۰۰ هزار نفر خانه و کاشانه خود را ترک کرده اند و شمار زیادی از آنان در مراکز اقامت گروهی و مکاتب در شهرهای “حسکه” و “تل تمر” پناه گرفته‌اند.

سازمان ملل متحد با هشدار نسبت به پیامدهای تشدید خشونت‌ها و تأثیراتی که بر خدمات اولیه خواهد گذاشت، اعلام کرد یک نیروگاه آب در شهر حسکه که آب شرب، ۴۰۰ هزار نفر در این شهر را تأمین می کرد از کار افتاده است.

در ادامه این بیانیه آمده است تیم تعمیرات فنی به خاطر درگیری میان ارتش ترکیه و گروه‌های کرد نتوانسته به این نیروگاه اعزام شود تا بتواند آب را دوباره به جریان بیندازد.

سازمان های بین المللی نسبت به هرگونه فاجعه انسانی قریب الوقوع در شمال شرق سوریه هشدار دادند، در همین حال ۱۴ سازمان امداد رسانی بین المللی روز پنجشنبه در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که تشدید خشونت‌ها در این منطقه شاید سبب توقف روند کمک رسانی به نیازمندان شود.

دیده بان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن قرار دارد، در گزارش اخیر خود اعلام کرده است، مناطقی که هدف حملات ترکیه قرار می گیرد یا به منطقه درگیری میان ارتش آنکارا و گروه‌های کرد تبدیل شده است، بویژه در منطقه “رأس العین” (ولایت حسکه) و “تل أبیض” (ولایت الرقه) خالی از سکنه شده است.

“برنامه جهانی غذا” نیز روز جمعه از آوارگی بیش از ۷۰ هزار نفر از ساکنان مناطق تل‌ابیض و راس‌العین سوریه خبر داده بود.

پیش از آن نیز، سازمان پزشکان بدون مرز نیز اعلام کرد، تنها بیمارستان شهر تل‌ابیض در ولایت الرقه که بیشتر کارکنان آن بدنبال افزایش تنش ها در ۲۴ ساعت گذشته فرار کرده‌اند، تعطیل شده است.

ترکیه چهارشنبه گذشته از آغاز عملیات نظامی تحت عنوان “چشمه صلح” در شمال شرق سوریه خبر داد و حدود شش ساعت پس از آن نیروهای زمینی ارتش این کشور نیز وارد خاک سوریه شدند.

“رجب طیب اردوغان”جمعه شب در اولین سخنرانی پس از آغاز عملیات “چشمه صلح” که از روز چهارشنبه در شمال سوریه آغاز شده است، توقف عملیات علیه گروه‌های کردی که آنها را تروریست می‌خواند، رد کرد.

سوریه با محکوم کردن حمله ترکیه به مناطق کردنشین شمال کشورش اعلام کرده است که ارتش دمشق برای مقابله با هرگونه چالشی آماده است.

گفتنی است که ترکیه مدعی است که بنا دارد کریدوری حدود ۴۰۰ کیلومتر در این منطقه مرزی ایجاد کند تا حدود دو میلیون آواره جنگی سوریه را که طی سال‌های جنگ داخلی در این کشور به ترکیه پناه برده بودند را آنجا جای دهد.

اما بسیاری از دولت‌های اروپایی و نهادهای بین المللی نسبت به وقوع یک قوم‌کشی و کشتار کردها در جریان این حمله هشدار داده‌اند چرا که آنکارا کردهای سوریه و نیروی دموکراتیک سوریه را شاخه‌ای همسو با پ‌ک‌ک می‌داند، گروهی که ترکیه آن را یک تشکل تروریستی می‌‍خواند.

تحلیل‌گران می‌گویند عقب‌نشینی نیروهای امریکایی از این مناطق در حقیقت به ترکیه چراغ سبزی برای حمله به کردها بوده است.

در داخل امریکا هم نمایندگان کنگره این کشور از هر دو جناح دموکرات و جمهوری‌خواه با انتقاد شدید از آقای ترامپ، برای تحریم ترکیه طرح‌هایی را برای رای‌گیری تدوین کرده‌اند.

اس‌دی‌اف (نیروی دموکراتیک سوریه) که بخش مهمی از آن را شبه‌نظامیان کرد این کشور تشکیل می‌دهند متحد اصلی امریکا در جنگ با داعش بوده و به همین علت اکنون منتقدان دولت آقای ترامپ را به “خالی کردن پشت متحدان” واشنگتن” متهم کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.