• انتشار: 26 سپتامبر 2019
  • ساعت: 10:46
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38060
پرینت
یاماماتو در قطر با طالبان دیدار کرد

حمله به رأی دهندگان جنایت جنگی است و عاملین آن باید پاسخگو باشند

نماینده سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد که دو روز پیش به قطر رفته بود در گفتگو با اعضای دفتر طالبان از آنان خواست در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مشکل ایجاد نکنند.

 نمایندگی دفتر سازمان در کابل با نشر اعلامیه‌ای تأکید کرد تدامیچی یاماموتو روز سه‌شنبه (۲ میزان) با نمایندگان طالبان در قطر دیدار کرد.

بر اساس اعلامیه، یاماموتو بار دیگر از طالبان خواست از هر گونه فعالیتی که باعث دخالت در انتخابات می‌گردد به ویژه در بخش مصونیت رای دهندگان و تمامی افراد ملکی دخیل در انتخابات، خود داری کنند.

آقای یاماموتو با اشاره به این‌که انتخابات یک فعالیت مدنی است تاکید کرد حملات علیه مراکز رای‌دهی و افراد ملکی که در روندهای انتخابات اشتراک می‌کنند نقض صریح قوانین بین‌المللی است و ممکن است جنایت جنگی محسوب شود.

او تاکید کرد عاملین چنین جنایاتی باید پاسخگو باشند و از طالبان خواست تا از هر گونه اقدامی که امکان دارد باعث اخلال انتخابات گردد، خودداری کنند.

به گفته او، رای دهندگان به دور از ترس، ارعاب و تهدید خشونت باید فرصت داشته باشند تا از حقی که قانون اساسی به آنها برای رای دهی و انتخاب نماینده سیاسی شان داده است به گونه مسالمت آمیز استفاده کنند.

همچنین در اعلامیه نمایندگی سازمان متحد در کابل با اشاره به حملات جریان رقابت‌های انتخاباتی در کابل، پروان، قندهار و هلمند گفت تلفات افراد ملکی در نتیجه این انتخابات افزایش یافته است.

یوناما از کارهای انجام شده توسط نیروهای امنیتی در حمایت از انتخابات، حفاظت از توزیع مواد حساس انتخاباتی و اطمینان از امنیت محلات رایدهی قبل از انتخابات و در روز انتخابات قدردانی کرده است.

نمایندگی سازمان ملل متحد از همه دست اندرکاران می‌خواهد تا برای ایجاد فضای مناسب برای شهروندان جهت رای دهی در یک فضای امن و حفظ اعتبار پروسه های انتخاباتی نقش خویش را ایفا کنند.

این در حالی است که انتخابات ریاست جمهوری تا دو روز دیگر (شنبه، ۶، میزان) برگزار می‌شود.

دولت افغانستان برای تامین امنیت این انتخابات بیش ۷۲ هزار نیروی امنیتی را در محلات رای دهی توظیف کرده است.

کمیسیون انتخابات گفته تمامی آمادگی‌ها جهت برگزاری انتخابات را روی دست گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.