امنیت و جرایمِتیتر یک

حمله به اماکن و چهره های مذهبی در افغانستان افزایش شدیدی یافته است

دفتر یوناما روز گذشته (سه شنبه) در گزارشش نوشت که از ابتدای سال گذشته میلادی تاکنون ۸۵۰ مورد تلفات غیرنظامیان (۲۷۳ کشته و ۵۷۷ زخمی) را طی ۵۱ حمله تروریستی به اماکن و چهره های مذهبی در افغانستان ثبت کرده است.

براساس گزارش، تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات این چنینی از آغاز سال ۲۰۱۶ تاکنون به نسبت سال های ۲۰۰۹ الی ۲۰۱۵ تقریبا دو برابر افزایش یافته است.

تداماچی یاماموتو رئیس دفتر یوناما روز گذشته در آستانه اربعین حسینی با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی دفترش گفت: “به قانون احترام بگذارید، و هدف قرار دادن عبادت کنندگان و چهره های مذهبی را متوقف نمایید.”

لازم به ذکر است که گزارش اخیر دفتر یوناما تمرکز ویژه ای بر افزایش حملات تروریستی توسط گروه های مخالفت دولت و تروریستی علیه غیرنظامیان در اماکن مذهبی به خصوص اهل تشیع افغانستان دارد. این گزارش همچنین نشان می دهد که قتل های هدفمند چهره ها و رهبران مذهبی طرفدار دولت افغانستان و همچنین نیروهای امنیتی که به تامین امنیت اماکن مذهبی مشغول اند، نیز افزایش داشته است.

آقای یاماموتو ضمن قدردانی از تلاش های اخیر دولت افغانستان به منظور افزایش اقدامات ایمنی برای تامین امنیت مکان های مذهبی از آنها خواست که هر گونه اقدام لازم را روی دست بگیرند تا از افزایش تلفات غیرنظامیان به ویژه آنهایی که تحت تاثیر حملات نفاق افکنانه هستند جلوگیری شود و همگان بتوانند از حق آزادی خود برای داشتن هر گونه مذهب و اعتقادی برخوردار باشند.

دفتر یوناما در گزارشش همچنین از تمامی گروه های مسلح مخالف دولت می خواهد تا هر چه سریعتر حمله بر اماکن مقدس و چهره های مذهبی را متوقف کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا