امنیت و جرایمسیاست

حمله انتحاری کابل به احتمال زیاد در پاکستان طراحی شده بود

جاوید فیصل سخنگوی داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور گفت یافته های اولیه ما نشان می دهد که حمله انتحاری روز سه شنبه به ریاست دهم امنیت ملی در خارج از افغانستان طراحی شده بوده است.

آقای فیصل گفت تا زمانی که تحقیقاتشان به طور کامل انجام نشده اطلاعات بیشتری در این خصوص ارائه نخواهد کرد.

به همین منظور داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور که قرار بود برای سفری دو روزه به پاکستان سفر کند، سفر خود را به تعویق انداخته است. به گفته آقای فیصل، تعویق سفر داکتر عبدالله به این کشور پیغام واضحی به پاکستان است که افغانستان دیگر خسته شده است.

لازم به ذکر است که این گفته مقامات، روابط کابل و اسلام آباد را می تواند تیره تر از پیش نماید.

پس از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ توسط حمله آمریکا، مقامات کشور همواره پاکستان را متهم به حمایت و پناه دادن به تروریستان کرده است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور پیش تر گفته بود که صلح و ثبات افغانستان تنها زمانی میسر خواهد بود که پاکستان به طور کامل همکاری نماید.

این سخنان در حالی از سوی مقامات بلند پایه کشور مطرح می شود که پاکستان در حال حاضر عضو گروه چهارجانبه ای برای مذاکرات صلح دولت افغانستان است. این گروه از زمان تشکیل شدن تاکنون در تلاش بوده تا شورشیان طالبان را به میز مذاکرات بکشاند.

به گفته مقامات کشور، یکی از وظایف اصلی پاکستان در چارچوب این گروه این است تا با استفاده از اهرم های فشار خود طالبان را وادار به شرکت در میز مذاکرات بکند، طالبان اما تاکنون از شرکت در این گفتگوها خودداری کرده اند.

جاوید فیصل افزود “حمله روز سه شنبه به وضوح نشان داد که شورشیان همچنان از حمایت کامل مالی و آموزشی در درون پاکستان برخوردار هستند. این بدین معناست که پاکستان کاری انجام نداده و یا به وعده های خود عمل نمی کند.”

گفتنی است که شورشیان طالبان بلافاصله پس از وقوع این حمله انتحاری مسئولیت آن را به عهده گرفتند.

در همین حال اما، وزارت خارجه پاکستان بلافاصله پس از این رویداد مرگبار تروریستی، این حمله را محکوم کرد و با دولت و مردم افغانستان ابراز همدردی کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا