• انتشار: 12 می 2020
  • ساعت: 19:15
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44260
پرینت

حمله امروز مهاجمان به شفاخانه صد بستر در کابل ۱۶ کشته و ۱۶ زخمی بر جای گذاشت

حمله امروز مهاجمان به شفاخانه صد بستر واقع در منطقه دشت برچی کابل حدود شانزده کشته و شانزده زخمی بر جای گذاشت.

 وزارت صحت عامه‌ اعلام کرد در حمله‌ی مهاجمان مسلح بر شفاخانه‌ی ملی صدبستر دشت برچی واقع در غرب شهر کابل، ۱۶ نفر به‌شمول یک مرد کشته و ۱۶ نفر دیگر از جمله پنج کودک زخمی شده‌اند.

همزمان با این، وزارت صحت عامه از طرف‌های درگیر خواست به بی‌طرفی پرسنل و مراکز صحی احترام گذاشته و با رعایت مصئویت این نهادها، فرصت ارایه‌ی خدمات صحی را به مردم بدهند.

وحیدالله مایار، سخن‌گوی وزارت صحت عامه افزود تسهیلات و پرسنل صحى براساس تمام معاهدات بین‌المللى از هرگونه تعرض و تهاجم باید مصئون و محفوظ باشد.

آقای مایار همچنان گفت: «متأسفانه در افغانستان همواره تسهیلات و پرسنل صحى و مریضانی که با امید درمان به این تسهیلات صحى مراجعه می‌کنند مصئون نبوده و قربانى داده‌اند.»

حوالی ساعت ۱۰:۰۰ پیش از چاشت امروز (سه‌شنبه، ۲۳ ثور) مهاجمان مسلح بر شفاخانه‌ی صدبستر دشت برچی حمل کردند. وزارت داخله پیشتر تعداد مهاجمان را سه نفر اعلام کرده و گفته بود در این حمله، ۱۴ نفر به‌شمول دو نوزاد کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

طارق آرین، سخن‌گوی این وزارت همچنان گفته بود نیروهای امنیتی بیش از صد نفر به‌شمول زنان، کودکان و سه شهروند خارجی را از ساحه‌ی رویداد نجات دادند.

حمله‌ی مهاجمان مسلح حوالی ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر با کشته‌شدن تمامی مهاجمان پایان یافت. وزارت داخله این حمله را جنایت ضدبشری دانسته از سازمان‌های ملی و بین‌المللی حقوق بشری نیز خواسته است که این گونه جنایات را به‌گونه‌ی جدی دنبال کنند.

فرد یا گروهی تا کنون مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. طالبان هر گونه دست داشتن در این رویداد را رد کرده است.

این حمله واکنش‌های زیادی به دنبال داشته و ارگ ریاست‌جمهوری، عبدالله عبدالله، دفتر شورای امنیت ملی، شماری از سفارت‌خانه‌های خارجی در کابل و همچنان شماری از چهره‌های سیاسی دیگر آن‌را محکوم کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.