• انتشار: 8 دسامبر 2019
  • ساعت: 15:09
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 39835
پرینت
براساس توافق تازه امریکا و طالبان

حملات شبانه و حملات انتحاری متوقف می شود

منابع آگاه از گفتگوهای صلح افغانستان می‌گویند مقام‌های امریکایی و نمایندگان طالبان در دور جدید گفتگوهای‌شان در دوحه پایتخت قطر، به توافقات اساسی و کلیدی دست یافته‌اند.

این منابع می‌گویند دو طرف توافق کرده‌اند که عملیات شبانه نیروهای امریکایی در روستاهای افغانستان و حملات انفجاری و انتحاری طالبان در بزرگ شهر‌ها متوقف شود.

مذاکرات رسمی میان زلمی خلیل‎زاد نماینده امریکا در امور صلح افغانستان و نمایندگان طالبان دیروز شنبه (۱۶ قوس) بعد از سه ماه توقف از سر گرفته شد و دو طرف روی کاهش خشونت‌ها در افغانستان و آغاز مذاکرات رسمی بین‌الافغانی صحبت کردند.

مولوی قلم‌الدین، وزیر پیشین امر به معروف و نهی از منکر گروه طالبان، امروز یکشنبه در صحبت با خبرگزاری جمهور گفت:” مذاکرات روز گذشته میان زلمی خلیل‎زاد و نمایندگان طالبان در قطر دوباره رسمآ آغاز شد و امروز نیز این مذاکرات ادامه دارد”.

مولوی قلم‌الدین گفت:” روز گذشته طرفین ( زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان) روی کاهش خشونت‌ها توافق کردند و روی آغاز مذاکرات رسمی بین‌الافغانی نیز صحبت گردید”.

وی بیان داشت با آنکه مقام‌های امریکایی و نمایندگان طالبان روز گذشته درباره آغاز مذاکرات رسمی بین‌الافغانی به توافق نرسیدند اما دو طرف روی کاهش خشونت‌ها در افغانستان به توافقات اساسی دست یافتند.

این عضو پیشین گروه طالبان در پاسخ به سوالی که منظور از کاهش خشونت‌ها چیست گفت:” طالبان به امریکایی‌ها فهمانده است که عملیات شبانه آنها به جز افراد ملکی به کسی دیگر آسیب نمی‌رساند و آنها (طالبان) هم  فهمیده‌اند که عملیات انتحاری‌شان در شهر‌های بزرگ هم به افراد ملکی آسیب می‌رساند”.

مولوی قلم الدین گفت:” طرفین دیروز توافق کردند که امریکایی‌ها دیگر عملیات شبانه و بمب باران بی‌جا انجام نمی‎دهند و در مقابل طالبان هم دیگر در شهر‌های بزرگ که ازدحام افراد ملکی زیاد است عملیات انتحاری انجام نمی‌دهند”.

وی در پاسخ به سوالی که مذاکرات رسمی بین‌الافغانی چه وقت شروع خواهد شد گفت:” دیروز روی این موضوع صحبت شده ولی نتیجه نداده است، امروز هم روی آغاز مذاکرات رسمی بین‌الافغانی صحبت می‌شود اما من فکر می‌کنم نتیجه نخواهد داد”.

مولوی قلم الدین گفت:” تا زمانیکه مصوبات که در ۹ دور قبل میان امریکایی‌ها و طالبان بدست آمده بود امضا نشود طالبان به مذاکرات رسمی بین‌الافغانی تن نخواهد داد”.

در همین حال یک مقام امریکایی نیز به رسانه‌های غربی گفته است که در مذاکرات دیروز میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان گروه طالبان پیرامون کاهش خشونت‌ها در افغانستان، مساله آتش‌بس و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی گفتگو شده است.

زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان گروه طالبان یک هفته قبل نیز برای مدت ۴ روز گفتگوهای غیررسمی اما فشرده با هم در قطر داشتند. این گفتگو زمینه‌ساز آغاز مذاکرات رسمی میان امریکا و طالبان بود که از دو ماه بدین سو متوقف شده بود.

باید گفت که تاهنوز مقام‌های امریکا و نمایندگان طالبان رسما درباره توافقاتی که گفته می‌شود روز گذشته به دست آمده، ابراز نظری نکرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.