امنیت و جرایمبرگزیده ها

حملات اخیر داعش ترس از سرازیری جنگ عراق به افغانستان را افزایش می دهد

به دنبال حمله گروه داعش بر سفارت عراق در کابل و یا حمله تروریستی شب گذشته بر مسجد جوادیه هرات که به گفته ی یک مقام محلی هرات کار داعش است، ترس از سرازیری جنگ خاورمیانه داعش به افغانستان را افزایش داده است، گرچه شواهد مستدلی مبنی بر اینکه جنگجویان داعش از عراق و سوریه به افغانستان جابجا شده اند وجود ندارد.

روز دوشنبه هفته جاری چند مهاجم مسلح و انتحاری حمله ای را بر سفارت عراق واقع در منطقه ی شهرنوی کابل راه اندازی کردند، که گروه داعش با انتشار عکسی مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

حمله گروه داعش بر سفارت عراق که درست سه هفته پس از شکست این گروه در موصل عراق صورت گرفت، هشدارهای مرتب مقامات امنیتی افغانستان مبنی بر اینکه جنگجویان گروه داعش از عراق و سوریه به عقب رانده شده و ممکن است در افغانستان حاضر شوند، را تقویت کرد.

جنرال دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی پیش تر گفته بود: “امسال سلاح های جدیدی در دست هراس افکنان در افغانستان می بینیم و شمار هراس افکنان خارجی نیز افزایش یافته است. از این هراس افکنان و سلاح ها در خط مقدم نبرد استفاده می شود، زیرا آنها کهنه کار جنگ هستند.”

خبرگزاری رویترزی نوشته است یک مقام ارشد امنیتی افغانستان شمار جنگجویان خارجی که در صفوف گروه دولت اسلامی (داعش) و یا گروه طالبان در افغانستان می جنگند را تقریبا ۷ هزار نفر عنوان کرد، که عمدتا این جنگجویان در نواحی مرزی کشور و نزدیک به خانه هایشان در پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان و یا حتی هند حضور دارند.

به گفته ی این مقام امنیتی، گرچه این جنگجویان خارجی پیش از این نیز در افغانستان حضور داشته اند، اما هم اکنون نگرانی این وجود دارد که جنگجویان عرب تباری که میدان های نبرد در سوریه و عراق را به دلیل افزایش فشارها علیه داعش ترک کرده اند، از طریق خاک ایران وارد افغانستان می شوند.

یک مقام امنیتی دیگر گفت: “ما درباره جنگجویان ساده و عادی صحبت نمی کنیم، صحبت ما درباره هزاران جنگجوی سرسخت، تحصیل کرده و حرفه ای است. اینها بسیار خطرناک تر هستند، زیرا می توانند به راحتی در اینجا سربازگیری کنند.”

در حالیکه برخی مقامات آمریکایی و افغانستان مدت هاست که هشدار می دهند ممکن است جنگجویان خارجی از سوریه به سمت افغانستان سرازیر شوند، شک و تردیدهای چشمگیری نیز وجود دارد که چه تعداد در واقع هم اکنون نیز وارده شده اند.

جنرال جان نیکلسون فرمانده ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان به جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا که در ماه اپریل سفری به افغانستان داشت، گفت: “در حالیکه گروه داعش بسیار تمایل دارد که جنگجویانش را از سوریه به افغانستان بیاورد، اما ما تاکنون این اتفاق را شاهد نبوده ایم.”

“تاکتیک و سلاح های جدید”

فرماندهان آمریکایی می گویند در همکاری با نیروهای امنیتی افغانستان طی یک سال گذشته و با انجام حملات هوایی و عملیات های نیروهای ویژه توانسته اند توانایی گروه دولت اسلامی را به شدت کاهش دهند.

اما براساس اسناد استخباراتی مقامات افغانستان، مقامات امنیتی معتقدند که دولت اسلامی هم اکنون در ۹ ولایت کشور به شمول ننگرهار و کنر در شرق، جوزجان، فاریاب و بدخشان در شمال و غور در مرکز غربی حضور دارد.

جمعه گل همت فرمانده پلیس ولایت کنر می گوید: “در عملیات های اخیر، توانسته ایم ضربات سختی به این گروه وارد سازیم اما تمرکز داعش بر سرباز گیری از این منطقه است. آنها نه تنها از پاکستان و یا اعضای سابق طالبان هستند، بلکه آنها جنگجویانی از دیگر کشور ها و یا از گروه های کوچک تروریستی هستند که با داعش بیعت کرده اند.”

مقامات امنیتی کشور می گویند بسیاری از جنگجویان خارجی گروه داعش به ولایت ننگرهار وارد می شوند؛ جایی که داعش حضور گسترده تری نسبت به دیگر ولایات کشور دارد.

گروه داعش به دنبال رویداد حمله بر سفارت عراق در کابل ضمن بر عهده گرفتن مسئولیت آن، عکسی از دو جوان با روپوش های همیشگی و پرچم داعش منتشر کرد و مدعی شد که این دو جوان با نام های «ابوجلیبیب الخراسانی» و «ابو طلحه البلخی» حمله بر سفارت عراق را انجام دادند. گرچه این دو نام عربی دارند اما پس زمینه نام آنها اصالتی افغان دارد.

داعش مدعی شده این دو حمله بر سفارت عراق در کابل را اجرا کردند.

گروه داعش در افغانستان بسیار مشتاق ترویج این نظریه است که جنگجویان خارجی در صفوف این گروه حضور دارد.

یک فرمانده داعش در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار پیش تر گفته بود: “صدها برادرمان از کشورهای مختلف در کنارمان است.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا