• انتشار: 10 ژوئن 2019
  • ساعت: 13:12
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35004
پرینت

حمدالله محب و جبران اظهارات گذشته در مورد خلیل‌زاد/نگرانی افغانستان در مورد صلح امریکا با طالبان تا حدودی رفع شده‌است

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور، می‌گوید نگرانی دولت افغانستان در مورد مذاکرات صلح امریکا و گروه طالبان «تا اندازه رفع شده » و در حال حاضر امریکا معلومات مربوط به این مذاکرات را با دولت افغانستان در میان می‌گذارد.

آقای محب در نخستین مصاحبه‌ پس از اظهارات جنجالی‌اش در مورد نقش زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و مذاکرات این کشور با طالبان گفت: «ما از یک معامله بد (میان امریکا و طالبان) می‌ترسیدیم. ما نگران بودیم. فعلا تا اندازه‌ای موضوع حل شده، ارتباط ما بهتر شده و معلومات مربوط به مذاکرات صلح با ما شریک ساخته می‌شود.»

قرار است هفتمین دور گفتگوهای مستقیم میان زلمی خلیلزاد و گروه طالبان به زودی در دوحه قطر برگزار شود.

مشاور امنیت ملی کشور در ماه مارچ امسال در سفرش به امریکا به آقای خلیلزاد حمله کرد و مذاکرات امریکا به رهبری او با گروه طالبان در دوحه قطر را غیرشفاف خواند.

آقای محب در واشنگتن گفته بود که زلمی خلیلزاد در پی ایجاد حکومت موقت است تا خود در راس آن قرار گیرد و به همین دلیل در مورد مذاکرات با طالبان با حکومت افغانستان مشورت نمی‌کند و معلوماتی در اختیار دولت قرار نمی‌دهد.

در پی آن دیوید هیل، معاون وزیر خارجه امریکا در دیدار با آقای محب، اظهارات او را رد کرد و گفت «حمله به زلمی خلیلزاد، حمله به وزارت خارجه امریکا است.»

بعد از آن گزارش شد که امریکا به اشرف غنی گفته که مقام‌های نظامی و غیرنظامی این کشور دیگر با مشاور امنیت ملی افغانستان کار نخواهند کرد.

بی بی سی نوشت که آقای محب در مصاحبه‌اش با تلویزیون خصوصی طلوع گفت اظهاراتش در امریکا بیانگر نگرانی‌های بود که دولت افغانستان داشت و این نگرانی‌ها قبلا در مذاکرات پشت درهای بسته به مقامات امریکایی گفته شده بود.

او افزود که پس از بازگشت از امریکا به آقای غنی گفته اگر ادامه کارش برای او و دولت مشکل ایجاد می‌کند، حاضر به کناره‌گیری است ولی رییس جمهور «این موضوع را لازم ندیده است.»

آقای محب تایید کرد که در جلسات و نشست‌ها با مقامات امریکایی معاون او شرکت می‌کند ولی هماهنگی و کار مشترک نیروهای امریکایی در افغانستان و مشاوریت امنیت ملی افغانستان همچنان مثل گذشته «بدون اخلال» ادامه دارد.سیاست پاکستان در جهت مثبت در حرکت است

مشاور امنیت ملی کشور همچنین گفت «پالیسی پاکستان در قبال افغانستان به سمت مثبت در حرکت است و شرایط به وجود آمده که می‌تواند روابط افغانستان و پاکستان بهبود بیابد.»

 آقای محب بدون ارائه جزییات گفت که در سفر اخیرش به پاکستان و دیدار با جنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده ستاد مشترک نیروهای زمینی ارتش پاکستان، متوجه شده که او «به دلایل اقتصادی خواهان تامین صلح» در افغانستان است.

آقای محب اما تاکید کرد پاکستان همچنان از گروه طالبان حمایت می‌کند و بدون پرداختن به نگرانی‌ها و خواسته‌های پاکستان امکان توافق و صلح با گروه طالبان ناممکن است.

قرار است آقای غنی در هفته پایانی ماه جون به پاکستان سفر کند و با عمران خان، نخست وزیر این کشور دیدار کند.

دولت افغانستان سال‌ها است پاکستان را متهم به حمایت از گروه طالبان و شبکه حقانی می‌کند اما اسلام آباد این اتهامات را پیوسته رد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.