• انتشار: 15 ژانویه 2020
  • ساعت: 16:47
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40901
پرینت

حمدالله محب: هند به عنوان یک همکار کلیدی به دنبال صلح در افغانستان است

داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان هند را یک همکاری کلیدی برای افغانستان خوانده می گوید افتتاح کریدور هوایی، حجم تجارت بین هند و افغانستان را افزایش داده است.

مشاور امنیت ملی افغانستان که امروز چهارشنبه در گفت و گوی رایزانا در هند سخن می گفت تاکید کرد:« با افتتاح کریدور هوایی، تجارت خود با هند را به طور قابل ملاحظه ای افزایش داده ایم. هند یک همکار کلیدی بوده و همواره موضع کابل در مورد افغانستانی صلح آمیز و مرفه را به رسمیت شناخته از آن حمایت نموده است.»

باید گفت افغانستان و هند اولین کریدور هوایی خود که کابل را به دهلی نو متصل می کرد در جون ۲۰۱۷ میلادی افتتاح کردند. هدف از افتتاح این کریدور هوایی توسعه صادرات کالاهای افغانی از جمله میوه خشک و فرش به بازارهای اصلی عنوان شد.

تصمیم افتتاح کریدور هوایی بین هند وافغانستان در سفر رئیس جمهور غنی به دهلی نو در سال ۲۰۱۶ میلادی گرفته شد.

حمدالله محب در بخش دیگری از سخنان خود به شرایط در افغانستان اشاره کرد و اعلام آتش بس را تنها راه حل استقرار صلح در افغانستان خواند.

مشاور امنیت ملی افغانستان تاکید کرد افغانستان با امیدواری به سال ۲۰۲۰ میلادی نگاه می کند.

داکتر حمدالله محب گفت:«در میان درگیری ها به نگاه مثب و خلاقانه خود ادامه می دهیم. برای رسیدن به صلح عزم جدی داریم و گام های عملی بر می داریم و می خواهیم دموکراسی خود را تقویت نماییم.»

وی افزود با امیدواری به سال پیشرو نگاه می کنیم.

مشاور امنیت ملی افغانستان تاکید کرد اعلام آتش بس از سوی طالبان برای ایجاد یک محیط مناسب و مثبت برای صلح ضروری ست و خشونت و تروریزم در افغانستان جایی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.