• انتشار: 13 فوریه 2021
  • ساعت: 16:28
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 54342
پرینت
طالبان در سال گذشته میلادی سیاست را باختند

حمدالله محب: طالبان تمام قدرت در افغانستان را می خواهند

حمدالله محب مشاور امنیت ملی می گوید طالبان صلح نمی خواهند بلکه به دنبال تمام قدرت در افغانستان می باشند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، می‌گوید گروه طالبان صلح نمی‌خواهد؛ بلکه خواستار داشتن قدرت مطلق در افغانستان می باشند.

آقای محب که روز شنبه (۲۵ دلو)، در یک نشست خبری سخن می‌زد، گفت: «ما تمام گام‌های لازم را برای برقراری صلح برداشته‌ایم و منتظریم تا طالبان نیز ثابت کنند که خواهان صلح اند؛ اما خواستن قدرت مطلق، صلح‌خواهی را نشان نمی‌دهد.»

به گفته‌ی او، به دلیل بی‌خیالی و عدم تمایل طالبان به صلح، در حال حاضر گفت‌وگوهای صلح به بن‌بست مواجه شده است.

آقای محب گفت: «گروه طالبان، در سال ۲۰۲۰ میلادی بازنده بود. همه منتظر بودند تا تغییرات را در این گروه ببینند؛ اما چون آن‌ها تنها جنگ را یاد دارند، در سیاست باختند. امروز هم تمام آمادگی‌شان برای جنگ است. ما آمادگی داریم و اگر باز هم طالب بخواهد صلح کند، تیم ما آماده است.»

این در حالی است که دور دوم گفت‌وگوهای صلح، دست‌کم یک‌ونیم ماه پیش در قطر آغاز شد؛ اما از آن زمان تا اکنون، هیچ نشست رسمی‌ای میان دو طرف برگزار نشده است. در این مدت، هیئت طالبان سفرهایی را به ایران، روسیه و ترکمنستان داشته است.

مشاور امنیت ملی، همچنان گفت دولت افغانستان توقع داشت با آزادی زندانیان طالب، خشونت‌ها کاهش یابد؛ اما این توقع برآورده نشد و به همین دلیل، آزادی دوباره‌ی طالبان هیچ تاثیری بر روند صلح نخواهد داشت.

از سویی هم، احمدضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی، در این نشست گفت که در جریان یک هفته‌ی گذشته، ۲۲۴ نفر توسط نیروهای امنیت ملی بازداشت شده‌اند که از این میان، ۱۳۰ نفر متهم به دست‌داشتن در جرایم تروریستی اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.