- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

حمایت قاطع و قوی ایالات متحده و دیگر همکاران بین المللی از افغانستان در کنفرانس بروکسل

در حاشیه اجلاس مجمع عمومی ملل متحد ریچارد اولسون، نماینده خاص امریکا برای افغانستان و پاکستان با حضور درمحل اقامت محمد سرور دانش معاون رئیس جمهوری کشور با وی دیدار و در مورد مسائل بین دو کشور گفتگو کرد.

ریچارد اولسون در این دیدار به خاطر اقدامات دولت افغانستان در پیوند به پیشرفت اصلاحات انتخاباتی و همچنین پیشرفت ها در مورد توافق با حزب اسلامی استقبال کرده و به معاون رئیس جمهور تبریک گفت.

معاون رییس جمهور نیز در این دیدار از تلاشهای ایالات متحده آمریکا در حمایت از ملت افغانستان و حکومت وحدت ملی قدردانی کرد و خواستار تداوم این حمایت ها گردید.

وی هم چنین ضمن قدردانی از حمایت همکاران بین المللی به خصوص ایالات متحده از دولت افغانستان در کنفرانس وارسا و نزدیک شدن زمان برگزاری کنفرانس مهم بروکسل گفت: “آمادگیهای حکومت افغانستان برای کنفرانس بروکسل از مدتها قبل آغاز شده است و رئیس جمهور بزودی در راس یک هیئت عالی رتبه جهت اشتراک و بیان تعهدات دولت افغانستان در این کنفرانس عازم بروکسل خواهد شد.

معاون رئیس جمهور حصول قریب الوقوع توافق با حزب اسلامی را دستاورد مهمی در راستای صلح در افغانستان برشمرد و گفت این مذاکرات از مدتها قبل و در تفاهم باتمام احزاب و شخصیتهای سیاسی تعقیب شده است و همچنان ادامه خواهد یافت.

وی در عین حال تاکید کرد که پروسه صلح به رهبری دولت افغانستان به گونه ای تعقیب خواهد شد که سعی می شود نگرانی های مردم افغانستان رفع گردیده و این پروسه تاثیر واقعی بر روند بهبود امنیت کشور داشته باشد.

آقای دانش همچنین تاکید کرد که مکانیزم اجرای مفاد این موافقتنامه خصوصا موضوع تعهد حزب اسلامی در ارتباط با قطع رابطه این حزب با گروه های افراط گرا و همچنین خلع سلاح افراد منسوب به این حزب برای مردم و دولت افغانستان یک مطالبه برحق و اساسی است.

معاون رئیس جمهور از سویی دیگر ضمن بیان مواضع پاکستان در قبال افغانستان گفت: “دولت و مردم افغانستان از دولت ایالات متحده انتظار دارند که بر دولت پاکستان فشار بیشتری وارد کنند تا حکومت پاکستان نسبت به تعهداتش در وادار ساختن طالبان به آمدن به پای میز مذاکره و از بین بردن پایگاه های تروریسم در خاک آن کشور وارد عمل شود.”

وی با اشاره به تهدیدات امنیتی افراط گرایی و تروریزم که حتی کشورهای مختلف اروپایی و امریکا را متاثر ساخته است، خواستار همکاریهای مشترک بیشتر و قوی تر بین المللی درمبارزه با افراط گرایی شد.

همچنین آقای دانش در پیوند به اصلاحات انتخاباتی نیز گفت علی رغم تاخیرهای متعدد در کار اصلاحات انتخاباتی، خوشبختانه قانون انتخابات نهایی و از سوی رئیس جمهورتوشیح گردیده است.

وی تاکید کرد که با این تحول، اولین گام برای آغاز به کار کمیته گزینش و انتخاب کمیشنران جدید برای رهبری نهادهای انتخاباتی افغانستان و برگزاری انتخابات ولسی جرگه وشوراهای ولسوالی ها برداشته شده است.

معاون رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که کمیسیون جدید انتخابات با در نظرداشت سه اصل رعایت تناسب نفوس، تامین نمایندگی عادلانه و تامین نمایندگی عمومی در سراسر کشور، تصامیم لازم را در ارتباط به چگونگی برگزاری انتخابات درکشور اتخاذ کند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که با رسیدن به تفاهم نظر درسطح ملی، کار توزیع تذکره های الکترونیکی به زودی آغاز شود و قانون ثبت احوال نفوس با همکاری پارلمان نهایی شود.

ریچارد اولسون نماینده خاص ایالات متحده در امور افغانستان و پاکستان نیز در پایان جلسه در ارتباط با تداوم حمایت های آمریکا از دولت افغانستان به معاون رئیس جمهور اطمینان داد و وعده سپرد که ایالات متحده در هماهنگی کامل با دیگر دونرها، حمایت قوی خود را از دولت افغانستان در کنفرانس بروکسل انعکاس خواهد داد.

وی با تاکید بر اهمیت تعقیب پروسه صلح به رهبری افغانها در افغانستان از مواضع روشن دولت افغانستان در قبال مسائل سیاسی و امنیتی و پروسه صلح تقدیر کرد.