برگزیده هابین المللسیاست

حمایت روسیه از پادشاهی بن سلمان در عربستان

به گزارش رها، میخائیل بوگدانف، معاون وزیر خارجه و نماینده ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه، در مورد “هرگونه دخالت امریکا” در امر وراثت سلطنت در عربستان سعودی هشدار داده و گفته است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، از حق رسیدن به سلطنت کاملا برخوردار است.

به گزارش بلومبرگ، آقای بوگدانف گفته است: “ما با هرگونه مداخله‌ای مخالف هستیم زیرا مردم و رهبری سعودی باید خود در مورد تصدی مقام سلطنت تصمیم بگیرند.” وی تأکید کرده است که “پادشاه سعودی تصمیمی [در مورد جانشین خود] گرفته و من دلیلی نمی‌بینم که کسی در آمریکا درچنین موضوعی مداخله کند و تصمیم بگیرد که چه کسی باید حالا یا در آینده بر عربستان سعودی حکومت کند، این موضوع به عربستان سعودی مربوط می‌شود.”

در پی کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد ولیعهد سعودی و ستون‌نویس روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه، شماری از اعضای ارشد سنای آمریکا صراحتا محمد بن سلمان را مسئول قتل خاشقجی دانستند. دولت سعودی ضمن متهم کردن شماری از مقامات امنیتی و اطلاعاتی آن کشور به دست داشتن در قتل جمال خاشقجی، هرگونه ارتباط بین محمد بن سلمان با این ماجرا را تکذیب کرده است. روسیه گفته است که توضیح دولت سعودی در مورد قتل خاشقجی را قبول کرده است.

از زمان منصوب شدن محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان سعودی، دولت روسیه روابط نزدیکی با این کشور برقرار کرده است. در تشکیلات سیاسی سعودی، پادشاه سمت نخست وزیر را نیز در دست دارد ولی معمولا اداره امور روزمره کشور برعهده ولیعهد، به عنوان نایب اول نخست وزیر است.

از محمد بن سلمان به عنوان تصمیم گیرنده واقعی در عربستان نام برده می شود. روابط روسیه و عربستان به خصوص به خاطر همکاری دو کشور در زمینه مدیریت بازار جهانی نفت نزدکتر شده است.

ماه گذشته و در جریان نشست گروه ۲۰ در آرژانتین که ولادیمیر پوتین و محمد بن سلمان نمایندگی کشورهای خود را برعهده داشتند، در حالیکه رهبران برخی دیگر از کشورها آشکارا مایل نبودند در برابر دوربین خود را نزدیک به ولیعهد سعودی نشان دهند، رئیس جمهوری روسیه به گرمی با ولیعهد عربستان دیدار کرد.

در پی انتشار خبر قتل جمال خاشقجی و اتهام دست داشتن محمد بن سلمان در این ماجرا، برخی رسانه های غربی از احتمال برکناری وی از سمت ولیعهدی سخن گفته و حتی از افرادی از خانواده سلطنتی را به عنوان ولیعهد بعدی نام بردند. در آمریکا نیز حمایت دونالد ترامپ از محمد بن سلمان انتقاداتی را در پی آورده بود.

میخائیل بوگدانف در پاسخ به این سئوال که آیا امیر محمد بن سلمان حق دارد جانشین پدرش شود، گفت: “البته که حق دارد. درباره این موضوع تصمیم گیری نهایی شده و همه چیز کاملا روشن است. ما با مقامات سعودی در تماس هستیم و در این زمینه هیچ نگرانی نداریم.”

با اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در مورد قتل خاشقجی موضع گیری محتاطانه ای اتخاذ کرد و به دلیل منافع تجاری و اقتصادی از واکنش شدید علیه بن سلمان خود داری اکرد اما موضع گیری سنای امریکا موجب دلخوری عربستان و سردی روابط این کشور با امریکا شده است.

سردی روابط عربستان با امریکا این فرصت را برای مقامات کرملین فراهم کرده است تا دست به حیاط خلوت امریکا در خاورمیانه دراز کرده و از این موقعیت در جهت منافع روسیه استفاده نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا