سیاستِتیتر یک

حمایت جهانی از نیروهای امنیتی افغان افزایش می یابد

نیکولاس کی نماینده ملکی ناتو در افغانستان می‌گوید ناتو پس از توافق صلح با طالبان، به حمایت‌اش از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهد و تعدادی از نیروهای ناتو در افغانستان باقی خواهند ماند.

به گفته او، حضور نیروهای ناتو پس از توافق صلح با طالبان به منظور حمایت از نیروهای افغان ضروری است تا به هراس افگنی در این کشور به صورت کامل پایان داده شود.

او تاکید کرد مبارزه با تروریزم تنها مسوولیت نیروهای افغان نیست و در این راستا باید همه کشورهای جهان به گونه هماهنگ همکاری کنند.

از سوی هم، سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز در صحبت با سوبراهمانیام جیشنکر همتای هندی خود نیز گفت روسیه برای حمایت از نیروهای امنیتی افغان، پس از توافق صلح در این کشور متعهد است.

آقای لاوروف گفت روسیه به نیروهای امنیتی افغان سلاح و تجهیزات نظامی می‌دهد و به این همکاری خود ادامه خواهد داد.

او گفته، به این دلیل با نیروهای امنیتی افغان همکاری می‌کند که نیروهای افغان به تنهایی نمی‌توانند با تروریزم به شکل درست مبارزه کنند و در این راستا باید حمایت جهانی از نیروهای افغان صورت گیرد.

به گفته او، برای مبارزه با تروریزم نباید کشورهای جهان دوگانه برخورد کنند.

وزیر خارجه هند نیز بر ادامه تعهدات کشورش برای حمایت از نیروهای امنیتی افغان تاکید ورزید.

همزمان با این، مارک اسپر وزیر دفاع و جوزف دانفورد رییس ستاد ارتش امریکا نیز دیروز (چهارشنبه، ۶، سنبله) در گفتگو با رسانه‌های امریکایی در پنتاگون، گفتند خروج نظامیان امریکایی از افغانستان وابسته به وضعیت امنیتی این کشور است.

آقای اسپر گفت کلید ختم جنگ در افغانستان، توافق سیاسی است. اما او با اشاره به روند صلح امریکا و طالبان گفته که کشورش هم اکنون در این مسیر قرار دارد و امیدوار است تلاش‌ها برای دست یابی به یک راه حل سیاسی نتیجه دهد.

جوزف دانفورد نیز گفت نیروهای امریکایی تا زمانی در افغانستان حضور خواهند داشت که نیروهای افغان قابلیت کامل مبارزه با تهدیدها و دهشت افگنی را پیدا کنند.

این در حالی است که نمایندگان امریکا و طالبان روی چهار موضوع از جمله خروج نیروهای امریکایی، قطع رابطه طالبان با القاعده و داعش، آغاز مذاکرات بین الافغانی و برقراری آتش‌بس، ۹ بار است که در قطر باهم گفتگو می‌کنند.

گفته می‌شود در نهمین دور این مذاکرات که از روز جمعه گذشته تا هنوز ادامه دارد، دو طرف به توافق نهایی دست یافته‌اند؛ اما تا هنوز زمان و مکان دقیق امضای توافقنامه مشخص نشده است.

پیش از این، عباس استانکزی یکی از اعضای هیات مذاکره کننده طالبان با امریکا گفته بود این گروه در پی انحلال نیروهای امنیتی افغان است. این اظهارات استانکزی، با واکنش تند حکومت افغانستان و جامعه جهانی مواجه شد و سر انجام او مجبور شد اعلا کند که از بیاناتش سوء تعبیر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا