- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

حمایت ایران از روند صلح بین الافغانی

دریابان علی شمخانی دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران در ادامه برنامه‌های خود در سفر امروز (چهارشنبه) به افغانستان با «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی دیدار و پیرامون مسائل مورد علاقه دو کشور گفتگو کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در این دیدار با توجه به اهمیت روابط و تأمین منافع دو کشور در راستای امنیت و ثبات منطقه، افزایش سطح همکاری در همه زمینه‌ها را خواستار شد.

دبیر شورای عالی امنیت ایران با اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از روند صلح در افغانستان با رویکرد بین الافغانی، هرگونه اقدام بر خلاف این روند را آسیب زدن به امنیت و ثبات افغانستان خواند.

دبیر شورای امنیت ملی ایران، برنامه ریزی جامع، همکاری مستمر و هماهنگی نزدیک کشورهای منطقه برای ریشه کردن زمینه‌های ایجاد و گسترش تروریسم را اقدامی اصولی برای مقابله با تروریسم توصیف کرد و گفت: برگزاری اولین کنفرانس امنیتی منطقه‌ای با حضور مشاوران و دبیران امنیت ملی کشورهای ایران، روسیه، چین، هند و افغانستان در تهران گام مهمی بود که در این زمینه برداشته شد.

شمخانی، با اشاره به اراده رهبران دو کشور بر توسعه و تعمیق روابط تهران – کابل اظهار امیدواری کرد با پیگیری و اجرای توافقات این سفر شاهد فصل نوینی از روابط و همکاری‌های دو کشور باشیم.

داکتر عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی نیز در این ملاقات با استقبال از تعاملات سازنده نهادهای امنیتی دو کشور اظهار داشت: مهمترین چالش امروز افغانستان وجود چالش‌های امنیتی نگران کننده است و غلبه بر این وضعیت نیازمند همکاری مشترک و مساعی سازنده مجموعه همسایگان برای ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان است.

وی با اشاره به تلاش گروه‌های تروریستی شناخته شده در افغانستان برای استفاده از ابزار خشونت و خونریزی به منظور تحمیل اراده خود به دولت قانونی افغانستان خاطرنشان کرد: انتخابات پارلمانی افغانستان نشان داد که اراده سیاسی مردم ما تنها باید از طریق صندوق‌های رأی و بدون فشار و تهدیدات تروریستی بروز و ظهور پیدا کند.

ریاست اجرائیه امنیت پایدار را اصلی‌ترین نیاز منطقه و بستر رشد و شکوفایی اقتصادی و رفع محرومیت ملت‌های رنج دیده عنوان کرد و گفت: ما از ابتکارات جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تهدید تروریسم و بازگرداندن ثبات و آرامش به منطقه استقبال می‌کنیم.