• انتشار: 10 دسامبر 2019
  • ساعت: 15:54
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 39876
پرینت
اتحادیه اروپا

حق تعیین سرنوشت مردم افغانستان در پروسه انتخابات نقض شده است

سفیر اتحادیه در کابل گفت یکی از جنبه های حقوق بشری (حق تعیین سرنوشت) مردم افغانستان در پروسه انتخابات نقض شده است.

پیری مایدون سفیر اتحادیه اروپا در کابل امروز سه‌شنبه (۱۹ قوس) در مراسم گرامی داشت از روز جهانی حقوق بشر در کابل، تاخیر در اعلام نتایج انتخابات افغانستان را به باد انتقاد گرفت.

آقای مایدون علاوه بر یادآوری از تلفات گسترده غیرنظامیان و نقض حقوق بشر در کشور گفت در پروسه انتخابات ریاست جمهوری نیز یکی از حقوق شهروندان نقض می‌شود.

وی افزود شهروندان افغانستان بیش از دو ماه برای اعلام نتایج انتخابات انتظار کشیده‌اند اما تاکنون نتایج این پروسه اعلام نشده است.

به گفتۀ او “یکی از حقوق بشری (حق تعیین سرنوشت) مردم افغانستان در این پروسه نقض می‌شود”.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری شش میزان با گذشت بیش از دو ماه تاکنون اعلام نشده است؛ اعلام نتایج انتخابات به دنبال یک بار تاخیر برنامه ریزی شده پس از آن دوباره به تاخیر افتاد که اکثر تیم‌های انتخاباتی با پروسه بازشماری برخی آرا مخالفت کردند.

تاکنون اختلاف روی تفتیش شماری از آرای انتخابات به دلیل فقدان یا نادرستی معلومات بایومتریک حل ناشده باقی مانده و پروسه انتخابات نیز با یک بن‌بست روبرو شده است.

در این میان تیم دولت‌ساز به رهبری رییس جمهور غنی از موضع کمیسیون پشتیبانی می‌کند و تیم ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله رییس اجرایی در هماهنگی با شماری از تیم‌های انتخاباتی دیگر مانع پروسه بازشماری شده‌اند.

در همین حال کمیسیون انتخابات گفته که امروز یا فردا درباره اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری تصمیم خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.