• انتشار: ۱ حوت ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۳:۲۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 32526
پرینت
صلاح‌الدین ربانی:

حقوق زنان در مذاکرات صلح با طالبان قابل معامله نیست

صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، تأکید می‌کند در مذاکرات صلح، نباید حقوق زنان و ارزش‌های حقوق بشری نادیده گرفته شود.

وی که در نشست «تحقیق ملی زنان، صلح و امنیت» امروز در کابل سخن می‌گفت، افزود در روند صلح حقوق بشری به ویژه حقوق زنان قابل معامله نیست؛ صلح بدون تامین حقوق زنان به معنای نادیده گرفتن و قربانی بخشی از پیکر جامعه است و اینگونه صلح دوام نخواهد آورد.

آقای ربانی گفت حکومت افغانستان در شرایط کنونی هیچ گونه عقب‌گردی نخواهد داشت و اجازه نمی‌دهد که دستاوردهای مهم حقوق بشری که در طول  ۱۸ سال گذشته به دست آمده از بین برود.

به گفته او، هرچند در ۱۸ سال گذشته زنان قربانی خشونت و جنگ بوده اند؛ اما شاهد درخشش عظیمی نیز بوده اند؛ هم اکنون زنان افغانستان در پست‌های مهم دولتی با موفقیت و بهتر از مردان مدیریت می‌کنند و این نمونه‌ای از پیشرفت‌های آینده کشور است.

او خاطر نشان کرد، برای پذیرفتن حق تحصیل و حق کار و سایر حقوق اساسی زنان در سراسر کشور هنوز هم ضرورت به برنامه ریزی و تلاش بیشتری ارگانهای ذیربط وجود دارد.

ربانی به محکمه‌های صحرایی که در گوشه و کنار کشور علیه زنان برگزار می‌شود اشاره کرد و گفت که زنان باید از روند صلح اطمینان حاصل کنند که با تطبیق حاکمیت قانون دیگر شاهد محکمه صحرایی نباشند.

او بیان داشت که در این مورد به فرهنگ سازی در کشور نیز نیاز است تا دیدگاه‌های عقبگرایانه از ذهن مردم زدوده شود.

به گفته او؛ در جامعه‌‌ای که زنان از حق تحصیل محروم باشند، زمینه خشونت و نقض حقوق بشری گسترده می‌شود.

او در مورد راه اندازی تحقیق ملی زنان، صلح و امنیت از سوی کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفت که امیدوار است نتایج این تحقیق برای دولت این فرصت را فراهم سازد تا از آن در روند صلح استفاده کنند.

کمیسیون حقوق بشر هدف از راه اندازی تحقیق ملی «زنان، صلح و امنیت» در سراسر کشور را فرصتی برای بیان خواسته‌های واقعی زنان در ارتباط با صلح عنوان می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.