اجتماعی

حفاری مشترک قاچاقیان و طالبان اطراف بت های بودا در بامیان

شبکه «تی آر تی» ترکیه در گزارشی آورده است که قاچاقیان با همکاری طالبان اطراف بت های بودا در ولایت بامیان را حفاری می کنند.

اسحاق موحدی رئیس پیشین اطلاعات و فرهنگ بامیان به شبکه تی آر تی ترکیه گفته است که قاچاقیان با همکاری طالبان در ساحه میراث فرهنگی یونسکو و در زیر بت های بودا به امید یافتن گنج در حال حفاری می باشند.

آقای موحدی به نقل از یکی از ساکنان بامیان می گوید که حفاری های غیرمجاز از سوی طالبان در همکاری با قاچاقیان در بخش هایی از بامیان جریان دارد.

وی افزوده ساکنان محلی که شاهد کاوش های غیرمجاز بوده اند می گویند کسانی که مشغول حفاری ها هستند افغان نیستند و به زبان اردو صحبت می کنند.

گفتنی است که پیش تر ملا عبدالله سرحدی والی طالبان در بامیان نیز به خبرگزاری دویچه وله آلمان تایید کرده بود که حفاری هایی را در این منطقه انجام داده است.

مردم محلی می گویند والی طالبان در بامیان پس از آن دستور به حفاری داد که شایعه شد احتمالا یک شاهزاده خانم با تمامی جواهراتش در این منطقه دفن شده است.  

در همین حال اما مولوی سیف الرحمن محمدی رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در بامیان به شبکه تی آر تی ترکیه گفت که هر گونه حفاری در این ولایت متوقف شده و طالبان با جدیت از تمامی مکان های باستانی محفاظت می کنند.

گفتنی است که طالبان در دوران حاکمیت قبلی خود بر افغانستان بت های بودا در بامیان را منفجر کردند.  

بیشتر بخوانید:

پاکستانی ها اطراف بت های بودای بامیان را حفاری می کنند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا