- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

حضور نیروهای خارجی درافغانستان معلول جنگ است، نه علت جنگ

به گزارش رها، حمدالله محب مشاور امنیت ملی سه شنبه ۲۹ عقرب در گفتگو با تلویزیون شمشاد گفت: حضور نیروهای خارجی معلول جنگ است نه علت جنگ.
شماری از نمایندگان طالبان در نشست مسکو که بر محوریت صلح افغانستان برگزار شده بود، تأکید کردند که حضور امریکایی‌ها دلیل اصلی جنگ در افغانستان است. به گفته‌ی آنان اگر نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شود، آنان نیز دست از جنگ برخواهند داشت، اما مشاور امنیت ملی افغانستان در این مورد می‌گوید که حضور نیروهای امریکایی “معلول” جنگ است، نه علت جنگ.
آقای محب می‌گوید: «در سال ۲۰۱۴ بیش از ۹۰ درصد از سربازان خارجی از افغانستان خارج شدند. آیا در جاهایی که نیروهای خارجی از آن خارج شد و در آنجا حضور نداشت، آن‌جا امنیت آمد. آیا وحشت طالبان و قاچاق آن‌جا بیشتر از پیش زیاد نشد؟»
او تأکید می‌کند که در جنگ قندز، ارزگان و فراه هیچ خارجی در این ولایت‌ها وجود نداشت، اما طالبان بر این ولایت‌ها حمله کردند و صدها غیرنظامی را متضرر و آواره و بی‌خانمان کردند. به‌گفته‌ی محب، برعکس در ولایت‌هایی که خارجیان حضور دارند، آرامی نسبی وجود داشته است.
مشاور امنیت ملی افغانستان تصریح می‌کند که نیروهای خارجی تصمیم گرفته بودند که افغانستان را ترک کنند، حتی حضور خود را می‌خواستند در حد یک سفارت بسنده کنند، اما یگانه دلیل حضور آنان تاکنون در افغانستان موجودیت جنگ است. او تأکید می‌کند، خارجی‌ها برای خروج شان تقسیم اوقات داشتند، اما با وخیم شدن امنیت افغانستان، حکومت مجبور شد از آنان خواستار کمک و حضور بیشتر شود.
به گفته‌ی آقای محب، شرط خروج نیروهای خارجی برای آنان یک بهانه است. اگر خواست آنان خروج نیروهای خارجی است، پس جنگ را ختم کنند.