• انتشار: 22 ژوئن 2020
  • ساعت: 16:49
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 45107
پرینت
اتمر با دبیر شورای امنیت ملی ایران دیدار کرد

حضور مهاجرین افغانستانی در ایران قانونمند می شود

تلاش‌ها برای قانون‌مندسازی حضور پناه‌جویان افغانستانی در ایران، مبارزۀ مشترک با شبکه‌های قاچاق و تروریزم و پی‌گیری نتیجه تحقیقات هیأت دو کشور در پیوند به اتفاقات اخیر که در آن شماری از کارجویان افغانستانی کشته و زخمی شدند، محورهای بحث و گفت‌وگوی اتمر با مقامات ایرانی بود.

وزارت خارجه اعلام کرد محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه، با علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران دیدار و گفت‌وگو کرده است.

به نقل از اعلامیۀ این وزارت که ناوقت شب گذشته (یک‌شنبه، اول سرطان) نشر شد، دو طرف روی تلاش‌ها برای قانون‌مندسازی حضور پناه‌جویان افغانستانی در ایران، مبارزۀ مشترک با شبکه‌های قاچاق و تروریزم و پی‌گیری نتیجه تحقیقات هیأت دو کشور در پیوند به اتفاقات اخیر که در آن شماری از کارجویان افغانستانی کشته و زخمی شدند، بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.

اعلامیه به نقل از آقای اتمر نوشته است صلح در افغانستان کلید ثبات و امنیت منطقه است. آقای اتمر در این دیدار بر تداوم حمایت ایران از روند صلح افغانستان تأکید کرده است.

آقای اتمر روز گذشته (یک‌شنبه، اول سرطان) در رأس یک هیأت بلندپایه برای بررسی رویدادهای مرگ‌بار اخیر که در آن شماری از کارجویان افغانستانی  کشته و زحمی شدند، به تهران رفت.

هیأتی که آقای اتمر را در این سفر همراهی می‌کند، متشکل از نمایندگان هفت وزارت، پنج ریاست مستقل، مشاوریت حقوقی ریاست جمهوری و دفتر شورای امنیت ملی است.

این در حالی ست که گفته شده است یک ماه پیش شماری از کارجویان افغانستانی از سوی پولیس مرزی ایران به رود هیرمند انداخته شدند که در آن سیزده تن جان باختند و شماری زخمی شدند.

در یک مورد دیگر موتر حامل کارجویان افغانستانی در استان یزد ایران در آتش سوخت و سه شهروند افغان کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.