• انتشار: 4 اکتبر 2017
  • ساعت: 12:33
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 24873
پرینت
امریکا:

حضور ما در افغانستان به سربازان افغان روحیه می دهد

جیمز ماتیس، وزیر دفاع ایالات می گوید که نیروی افغان به این دلیل در میدان جنگ دلیرتر می‌شوند که می‌دانند در جاهایی که طالبان دست بالاتر دارند، نیروی امریکایی و ناتو آن‌ها را مورد حمله هوایی قرار می‌دهند.

 

او که روز سه شنبه ۱۱ میزان در مجلس سنای آمریکا سخنرانی می کرد تاکید کرد که این حمایت، به نیروی افغان فرصت می‌دهد که علیه دشمن بجنگند.

جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده امریکا روز سه شنبه در جریان یک جلسه استماعیه در ساختمان کانگرس (کپیتال هیل) در مورد هزینه اعزام سربازان اضافی به افغانستان جزئیات داد.

مقام‌های نظامی ایالات متحده امریکا زمانی در مورد هزینه ماموریت افغانستان جزئیات دادند که سناتور جان مک‌کین از ماتیس و جنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد ارتش ایالات متحده به دلیل مخفی نگهداشتن جزئیات استراتژی ترامپ در جنگ افغانستان شدیداَ انتقاد کرد.

مک‌کین، رئیس کمیته نیروی مسلح سنای امریکا گفت که این عجیب و غریب است که ماتیس و دانفورد پیش از شروع جلسه، اظهارات کتبی شان را به نمایندگان نداده اند. این یک امر عادی در جریان استماع مقام‌های حکومتی در کمیته‌های کانگرس ایالات متحده امریکاست.

مک‌کین گفت: «ما می‌خواهیم شرکای شما باشیم. اما این کمیته تایید کننده هر سیاست یا هر رئیس جمهور نیست. ما باید کاملاَ در جریان گذاشته شویم. ما باید در مورد ارزش و شایستگی اقدام‌های حکومت متقاعد باشیم و متاسفانه که ما هنوز هم به تناسب جواب‌ها، سوال‌های بیشتری در مورد این استراتژی داریم.»

ماتیس و دانفورد که ابتدا در کمیته مجلس سنا و سپس در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان حضور یافتند، تلاش کردن به نمایندگان متردد اطمینان بدهند که برنامه رئیس جمهور ترامپ برای گسترش حضورش در افغانستان نتیجه خواهد داد. چندین تن از نمایندگان نگرانی شان را ابراز کردند که ایالات متحده شمولیت خود در این منازعه را با هزینه گزاف عمیق‌تر می‌سازد، بدون این که موفقیت درازمدت در چشمرس قرار داشته باشد.

ماتیس گفت که نیروی اردو و پولیس افغانستان برای نخستین بار در جنگ ۱۶ ساله به صورت کامل وارد عملیات‌های جنگی شده اند و همزمان با تقویت ظرفیت آن‌ها در میدان جنگ، متحمل تلفات کمتری می‌شوند.

با وجود این، جنرال جوزف دانفورد اعتراف کرد که جنگ افغانستان فعلاَ در یک بن بست قرار دارد: «ما در مرحله‌ای نیستیم که بتوانیم یک راه حل موفق سیاسی را برای این جنگ بیاوریم.»

ترامپ در ماه آگست با اعلام استراتژی جنگ افغانستان گفت که سربازان امریکایی با حمله بر دشمن، شکست دادن القاعده و جلوگیری از حملات تروریستی علیه امریکایی‌ها، در افغانستان «جنگ می‌کنند تا ببرند».

اما توضیح ترامپ از پیروزی در جنگ افغانستان شامل شکست طالبان نمی‌شد. او اشاره کرده بود که بعد از یک تلاش موفق نظامی، سرانجام رسیدن به یک راه حل سیاسی با برخی عناصر طالبان ممکن خواهد شد.

به عنوان بخشی از این استراتژی، پنتاگون ۳۵۰۰ سرباز اضافی به افغانستان می‌فرستد. این سربازان در کنار ۱۱ هزار سربازی که از گذشته در افغانستان حضور دارند، به آموزش دهی و مشورت دهی نیروهای افغانستان مصروف خواهند شد. علاوه بر این، نیروهای امریکایی عملیات‌های ضدتروریستی را نیز انجام می‌دهند.

رهبران ارشد نظامی ایالات متحده امریکا گفتند که فرستادن هزاران سرباز اضافی به افغانستان سالانه بیش از یک میلیارد دالر هزینه برمی‌دارد. مجموع هزینه جنگ ایالات متحده در افغانستان سالانه به ۱۲،۵ میلیارد دالر می‌رسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.