امنیت و جرایمسیاست

حضور فعال کماندوهای زن در عملیات های نظامی اردولی ملی

به گزارش رها، غفوراحمد جاوید؛ سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید که در حال حاضر ۱۷۲۲ زن در اردوی ملی مشغول فعالیت اند که فعالیت‌های جنگی و اداری را به پیش می‌برند.
او آمار دقیقی از کماندوهای زن ارائه نکرد؛ ولی گفت که شماری از خانم‌ها در قطعه ۴۴۴ و برخی هم در قول اردوی کماندو در عملیات‌ها شرکت می‌کنند.
آقای جاوید گفت: “در کل ما به زمان نیاز داریم تا بتوانیم که به شکل کلی اینها را داخل عملیات بسازیم ولی در جایی که ضرورت است و در جاهایی که کماندو هستند، آنها یک بخشی دارند که همراه شان همکاری می‌کنند”.
این در حالی است که وزارت دفاع در نظر دارد تا تعداد زنان را در اردوی ملی تا سال ٢٠٢٠ میلادی به ١٩۵٠٠ نفر افزایش دهد؛ هدفی که به آسانی قابل تحقق نیست.
اردوی ملی در حال حاضر هیچ جنرال زن ندارد. پیش از این دو جنرال زن در اردو بودند؛ ولی اکنون بازنشسته شده اند.
آقای جاوید می‌گوید که در حال حاضر، بلندترین رتبۀ نظامی در بین زنان اردو، رتبۀ دگروالی است که با گذشت زمان، ظرفیت خانم‌ها افزایش یافته و رتبۀ جنرالی نیز به دست خواهند آورد.
هم اکنون، ریاست جنسیت و حقوق بشر وزارت دفاع را یک خانم رهبری می‌کند و این وزارت در نظر دارد که با افزایش ظرفیت خانم‌ها، حضور آنان را در سطح رهبری و تصمیم‌گیری نیز افزایش دهد.
امتیازات
از سوی دیگر، برای تشویق زنان برای حضور در اردو، وزارت دفاع یک سلسله امتیازات را نیز در نظر گرفته است.

سخنگوی این وزارت می‌گوید: “بیشترین کورس انگلیسی و کمپیوتر و همچنین به خاطر ارتقای ظرفیت اینها را به مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی معرفی کردیم تا به سطح لیسانس اینها تعلیم هم ببینند در پهلوی این که کار می‌کنند، برای جدیدالشمولان اناث مبلغ ۵۶۰۰ افغانی در ختم تحصیل شان پرداخت می‌شود و همچنین مبلغ ۳۶۴۰ افغانی پرداخته می‌شود به خاطر تأمین نیازمندی‌های بهداشتی شان برعلاوۀ معاش و سایر امتیازات شان”.

همچنین وزارت دفاع اخیراً پالیسی آزار و اذیت جنسی را نیز امضا کرده است تا از این طریق فضای اعتماد را برای جلب و جذب زنان در اردو ایجاد کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا